БНР | 17.10.2021 15:23:37 | 72

Най-старото изображение на призрак - на плочка от Вавилон в Британския музей


Най-старото известно изображение на призрак (или дух) е открито върху вавилонска плочка, намираща се в Британския музей, съобщава Анадолската агенция, цитирана от БГНЕС.

Въпросната плочка се намира в Британския музей от дълго време, но едва наскоро изследователите обърнали внимание, че тя съдържа не само текст, но и рисунка. Според Ървинг Финкел, водещ световен експерт по клинопис, текстът е част от ръководство за това как да се отървем от духове.

Артефактът показва призракът, изобразен като брадат мъж с вързани с въже ръце, който е влачен в отвъдното от жена.

"Очевидно е, че това е мъжки призрак и той е нещастен. Можете да си представите, че висок, слаб, брадат призрак, който се мотае из къщата, е лазил по нервите на хората. Крайният анализ беше, че това, от което се е нуждаел този призрак, е било любовница", казва още Ървинг Финкел, които е уредник на Близкоизточния отдел в Британския музей.

Според него плочката може да е била част от библиотека в къщата на човек, занимавал се с прогонването на духове, а изписаният текст да е бил ръководство как да се отървем от тях.

Градът на Хамурапи и Мардук, завладян от Александър Македонски

Около 2200 пр.н.е. Вавилон бил известен като храмово място и е принадлежал през 21 век пр. Хр. към близкия град Ур. При царуването на великия Хамурапи (1792-1750 пр.н.е.) градът придобил водеща роля. Той завладял почти цяла Месопотамия и е познат най-вече от Кодекса на Хамурапи, един от първите подробни сборници със закони.

През 1595 пр.н.е. Вавилон бил превзет от Хетите, като кратко време след това попада под владението на Каситите (около 1590 до 1150 пр.н.е.). Каситите направили града-държава Вавилон столица на Вавилония.

Вероятно градът става религиозен център на царството през 12 век пр.н.е., когато Мардук се издига до върховен бог на месопотамския пантеон.

След 1158 пр.н.е. до към края на 8 век пр.н.е. Вавилон е владян от различни династии, когато попада под влиянието на Асирия.

При управлението на царете на Нововавилонското царство халдейската династия достигнала своя разцвет, чийто апогей бил по времето на Навуходоносор II.

Александър Македонски завладял града след битката при Гавгамела.

Бил е открит и изследван между 1899 и 1917 г. от немския археолог Роберт Колдевей.

Прочети цялата публикация