БНР | 20.10.2021 09:02:37 | 40

Всяко 10-то бебе се ражда без майката да е имала досег с медицински специалист


У нас всяко 10-то бебе се ражда без неговата майка да е имала досег с медицински специалист и без да е преминала през нито едно изследване за периода на бременността.

Все още се дават в пъти повече  средства за лечение на новородени с предотвратими усложнения, отколкото би струвал достъпът до прегледи за всички неосигурени бременни жени.

Всяка година се раждат 6 500 недоносени бебета. Данни, на които може да се повлияе, ако се предприемат законодателни промени в една наредба на Министерство на здравеопазването. Около това мнение се обединиха участниците в Регионалния форум за достъп до здравни грижи на бременни неосигурени жени, организиран от Сдружение „Клуб на нестопанските организации“ - Търговище в партньорство със силистренското Женско сдружение „Екатерина Каравелова“. 

Наредба 26 осигурява на всяка бременна неосигурена жена 1 акушеро-гинекологичен преглед и пакет медицински изследвания. Две години работа и поредица от срещи в различни райони на страната показват, че липсва информираност сред бременните жени за тази възможност.

Друг проблем е, че много малко АГ специалисти са склонни да работят по Наредба 26 и трудно се осъществява връзката между пациентите и лекарите, коментира в "Преди всички" Невена Маджарова, ръководител на проекта.

За 2019 година едва 37,7 % от бременните неосигурени жени в страната са се възползвали от този безплатен преглед. За отбелязване е, че стандарт за Африка са четири АГ прегледа.

Освен това от неправителствения сектор са внесли в 45-то НС текстове с предложения за промяна в Закона за здравното осигуряване. Те настояват прегледите да станат четири, а неосигурените бременни жени да имат същите права като на осигурените.

Вече седма година под формата на различни каузи и проекти тези сдружения работят по проблеми на уязвимите общности, сред които и бременните неосигурени жени.

На форума стана ясно, че до изписването от болницата грижата за здраво бебе струва 340 лв., а грижата за недоносено бебе с леки усложнения струва 20 пъти повече.

Минималният пакет от 4 прегледа и частични изследвания би струвал по 86 лв. на жена, ако са 8 прегледа и изследвания - 172 лв.

По данни от Националният рамков договор 65 млн. лв. през 2021 година са били заделени за болнична грижа за бебета, а инвестицията в проследяване на всички бременни жени у нас би излязла около 1 млн. лв.

За постигане на крайната цел има подписка и онлайн-петиция по Закона за гражданските инициативи. Желаещите да подкрепят каузата е достатъчно да изпишат в социалните мрежи  - Всяко бебе е БЕЗценно.

Още по темата в звуковия файл.

Прочети цялата публикация