БНР | 20.10.2021 15:14:09 | 68

Александър Новак: Ситуацията на пазара на газ остава напрегната, цените скочиха 3,5 пъти през 2021г.


Ситуацията на газовия пазар остава тежка, като световните цени на природния газ се увеличиха 3,5 пъти от началото на 2021 г., посочи руският вицепремиер и енергиен министър Александър Новак по време на среща на президента Владимир Путин с членове на правителството, съобщава агенция ТАСС.

Путин: Европейската газова криза може да навреди и на Русия"Ситуацията на газовия пазар остава доста напрегната, преди всичко поради факта, че цените остават на доста високо ниво. Цените в Европа средно се колебаят около 1000-1100 долара на 1000 кубически метра, в Азиатско-тихоокеанския регион - около 1200 долара на 1000 кубически метра газ с премия", каза той.

Общо от началото на годината глобалните цени на газа са се увеличили 3,5 пъти, цените на  въглищата -3 до 4 пъти в сравнение с 2020 г., а цените на електроенергията в Европа са се увеличили 5-6 пъти от началото на годината, добави Новак.

В същото време Русия очаква да види значително увеличение на търсенето на газ в страните от Азиатско-тихоокеанския регион през 2021 г., по-специално в Китай - скок със 17%, в Южна Корея - с 18%, добави Александър Новак. Като цяло в азиатско-тихоокеанските страни се очаква търсенето на газ да нарасне със 7-8%, прогнозира той.

Кризата в европейската газова промишленост настъпи тази есен, когато цените на газовия спот пазар започнаха да се покачват, надхвърляйки 1000 долара за 1000 кубически метра и почти достигайки 2000 долара. Наблюдателите смятат, че редица причини са допринесли за кризата. Една от тях е експлозивният ръст на търсенето на газ в Азия, което доведе до повишаване на цените на азиатския пазар и той привлече предлагането за сметка на европейския. Ситуацията се влоши от факта, че намаля делът в Европа на добиването на електричество от вятърните генератори. Основната причина за крайната нестабилност на пазара на газ обаче беше ниският обем на природен газ в европейския съоръженията за неговото съхранение.


Прочети цялата публикация