Fakti.bg | 06.11.2021 14:45:15 | 94

Манчестър Сити "заби пореден пирон в ковчега" на Солскяер

Шампионът Манчестър Сити надигра с лекота Манчестър Юнайтед с 2:0 на "Олд Трафорд" в 186-ото градско дерби между двата отбора. Автогол на Ерик Байи в седмата минута и попадение на Бернардо Силва в самия край на първото полувреме се оказаха достатъчни за "гражданите", които вече се откъснаха на шест точки пред "червените дяволи". Тимът на Оле Гунар Солскяер изигра отново посредствен двубой срещу силен съперник и допусна второ поредно болезнено поражение в "Театъра на мечтите", след като преди две седмици бе разбит с 0:5 от Ливърпул. Няколко добри намеси на Давид Де Хеа през първата част предотвратиха нова по-изразителна загуба за Юнайтед, който след този кръг може да се окаже на 11 точки от върха. Тимът на Солскяер завърши двубоя с един точен удар.

"Небесносините" поеха контрола от самото начало и действията се развиваха изцяло в половината на домакините. В седмата минута малко не достигна на Гюндоган да засече добро центриране на Уокър, след което Линдельоф изчисти, но топката стигна до Кансело. Последният отново центрира към близката греда, а Байи се хвърли в непохватен опит да пресече, с който прати топката в собствената си врата.

И след гола "червените дяволи" останаха доста пасивни, а в редките им опити да изнасят топката имаше много брак и неточни подавания. В първия случай, в който Юнайтед разигра добре, се стигна и до голова възможност пред вратата на "гражданите". Кристиано Роналдо засече от въздуха центриране на Шоу, но Едерсон изби. Грийнууд, който бе в удобна позиция, не успя да направи добавка.

В 29-ата минута Манчестър Сити пропусна страхотна възможност за втори гол. Фоудън изскочи зад Уан-Биаска, след което пусна към Де Бройне в наказателното поле. Ударът на белгиеца бе блокиран, след което топката стигна до Жесус. Бразилецът стреля силно отблизо, но Де Хеа направи огромно спасяване, избивайки топката над гредата. Малко след това испанският страж отново трябваше да се намесва след изстрел на Кансело.

В следващите минути Де Хеа бе поставен на истински обстрел. Испанецът предотврати втори автогол, който за малко Линдельоф не си отбеляза, след като засече топката с крак към собствената си врата след центриране на Фоудън. В 34-тата минута Де Хеа изби и доста добър изстрел на Де Бройне към далечния ъгъл. След последвалия корнер вратарят на домакините спаси и нисък шут на Кансело.

В самия края на първото полувреме Сити нанесе втори удар. Кансело центрира към далечната греда, където Магуайър и Шоу по някаква причина оставиха топката, до която успя да стигне Бернардо Силва и да я прати в близкия ъгъл. Де Хеа този път не се намеси добре - 0:2.

На почивката Солскяер замени Байи със Санчо, като това промени и схемата на "червените дяволи", които заиграха във формация с четирима защитници.

Сити прие играта в своята половина в първите минути на втората част и "червените дяволи" владееха повече топката, но това не носеше никакви опасности за Едерсон.

В 66-ата минута Гюндоган пропусна чудесна възможност, след като не успя да овладее добре едно прекрасно подаване на Родри от дълбочина, топката му избяга и след това ударът му от малък ъгъл не бе точен.

Рашфорд замени Грийнууд в състава на "червените дяволи". Лошите новини за Солскяер обаче продължиха, след като Люк Шоу бе заменен принудително в 72-рата минута. Тази смяна бе предизвикана заради удар в главата, така че мениджърът на домакините получи правото да извърши четири рокади днес. Четвъртата бе в 80-ата минута, когато и Дони ван де Беек се появи в игра на мястото на Фред.

В 82-рата минута Фоудън пропусна още една чудесна възможност за Сити, след като получи извеждащо подаване от Де Бройне, поведе си много добре и стреля, но топката рикошира от външната страна на гредата. Малко след това и удар на Джон Стоунс премина встрани от целта.

Две минути преди почивката изглеждаше, че Сити трябваше да получи дузпи, след като Телеш препъна Жезус в наказателното поле. Сигнал обаче не последва, а и ВАР не промени решението на главния рефер.

Така Пеп Гуардиола, който до този момент имаше отрицателен баланс срещу Солскяер, изравни статистиката срещу норвежеца. Двамата имат по четири победи в девет сблъсъка помежду си.