Fakti.bg | 21.12.2021 16:04:22 | 152

ЕС: Зеленият сертификат е безценен инструмент за гражданите и бизнеса


Европейската комисия прие правила, свързани с цифровия сертификат на ЕС за COVID, с които се установява задължителен срок от 9 месеца (точно 270 дни) за валидност на сертификатите за ваксинация за целите на пътуването в рамките на ЕС. Ясният и уеднаквен срок на валидност на сертификатите за ваксинация ще гарантира, че мерките за пътуване ще продължат да бъдат координирани, както призова Европейският съвет след последното си заседание от 16 декември 2021 г. Новите правила ще гарантират, че ограниченията се основават на най-добрите научни доказателства, както и на обективни критерии. Непрекъснатата координация е от съществено значение за функционирането на единния пазар и ще осигури яснота за гражданите на ЕС при упражняването на правото им на свободно движение.

Цифровият сертификат на ЕС за COVID-19 е пример за успеха на Съюза. Сертификатът продължава да улеснява безопасното пътуване на гражданите в целия Европейски съюз по време на пандемията. До момента в ЕС са издадени 807 милиона сертификата. С цифровия сертификат на ЕС за COVID бе установен световен стандарт: досега към системата са се присъединили 60 държави и територии от пет континента.

С новите правила за пътуванията в рамките на ЕС се хармонизират различните правила в отделните държави членки. Този срок на валидност е съобразен с насоките на Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията, според които се препоръчват бустерни дози най-късно шест месеца след приключването на първия цикъл на ваксинация. Сертификатът ще остане валиден за гратисен период от още три месеца след тези шест месеца, за да се гарантира, че националните кампании за ваксинация могат да се адаптират и че гражданите ще имат достъп до бустерни дози.

Новите правила относно срока на валидност на сертификатите за ваксинация се прилагат за целите на пътуванията. Когато въвеждат различни правила за използване на сертификатите на национално равнище, държавите членки се насърчават да ги приведат в съответствие с тези нови правила, за да се предостави сигурност за пътуващите и да се намалят смущенията.

Освен това днес Комисията адаптира и правилата за кодиране на сертификатите за ваксинация. Това е необходимо, за да се гарантира, че сертификатите за ваксинация, показващи завършване на първоначалната серия, винаги могат да бъдат разграничени от сертификатите за ваксинация, издадени след бустерна доза.

Бустерните дози се записват, както следва:

- 3/3 за бустерна доза след първоначална ваксинация с двудозова ваксина.

- 2/1 за бустерна доза след ваксинация с еднодозова ваксина или една доза от двудозова ваксина, приложена на преболедувало лице.

Стела Кириaкиду, комисар по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните, заяви: „Хармонизираният срок на валидност на цифровия сертификат на ЕС за COVID е необходим за безопасното свободно движение и координацията на равнището на ЕС. Силата и успехът на този безценен инструмент за гражданите и бизнеса се основават на съгласуваното му използване в целия ЕС. Това, което е необходимо сега, е да се гарантира, че кампаниите за бустерни дози протичат възможно най-бързо, че колкото се може повече граждани са защитени от допълнителна доза и че нашите сертификати ще продължат да бъдат ключов инструмент за пътуване и опазване на общественото здраве.“

Комисарят по въпросите на правосъдието Дидие Рейндерс посочи: „Цифровият сертификат на ЕС за COVID-19 е пример за успех. Трябва да го запазим и да се адаптираме към променящите се обстоятелства и новите знания. Едностранните мерки в държавите членки ще ни върнат обратно към фрагментацията и несигурността, които видяхме миналата пролет. Деветмесечният срок за валидност на сертификатите за ваксинация ще даде на гражданите и предприятията сигурността, от която се нуждаят при планирането на пътуванията си с увереност. Сега държавите членки са тези, които трябва да гарантират бързото въвеждане на бустерни дози, за да се защити здравето ни и да се гарантира безопасното пътуване.“

Комисарят по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон изтъкна: „Цифровият сертификат на ЕС за COVID-19 стана пример за успех. Като отразява най-новите научни познания за бустерните дози, сертификатът продължава да бъде основен инструмент за борба с различните вълни на пандемията. Заедно с широкомащабното производство и доставката на ваксини, сертификатът ще помогне на държавите членки да ускорят поставянето на бустерни дози, което е необходимо за опазване на общественото здраве, като същевременно се запазва свободното движение на гражданите.“

За да се улесни безопасното свободно движение по време на пандемията от COVID-19, на 14 юни 2021 г. Европейският парламент и Съветът приеха регламент относно Цифровия COVID сертификат на ЕС. При приемането на този регламент нямаше надеждни данни за това колко дълго хората ще бъдат защитени след основната ваксинационна серия срещу COVID-19. В резултат на това полетата с данни, които трябва да бъдат включени в сертификатите за ваксинация, не включват данни относно срока на валидност, за разлика от полетата с данни, включени в сертификатите за преболедуване. Досега държавите членки трябваше да определят правила за това колко време да приемат сертификатите за ваксинация в контекста на пътуванията.

Тъй като понастоящем се въвеждат бустерни дози ваксина срещу COVID-19, напоследък все повече държави членки приеха правила за това колко дълго следва да се приемат сертификатите за ваксинация, посочващи приключването на основната ваксинационна серия. В тях се взема предвид, че защитата от заразяване с COVID-19, осигурявана от ваксините, изглежда намалява с течение на времето. Тези правила се прилагат или само за случаи на употреба в рамките на дадената държава, или също така и за използването на сертификати за ваксинация за целите на пътуванията.

Делегираният акт съответства на подхода, възприет от Комисията в нейното предложение за нова препоръка на Съвета относно координиран подход за улесняване на безопасното свободно движение по време на пандемията от COVID-19 от 25 ноември 2021 г. Сертификатите за ваксинация ще бъдат приемани от държавите членки за период от девет месеца след прилагането на последната доза от първоначалната ваксинация. За ваксини с единична доза това означава 270 дни след първата и единствена доза. За ваксини с две дози това означава 270 дни след втората доза или, в съответствие със стратегията за ваксинация на държавата членка, в която е извършена ваксинацията, първата и единствена доза след преболедуване. Съгласно тези нови правила на ЕС за пътуване в рамките на ЕС държавите членки трябва да приемат всеки сертификат за ваксинация, издаден по-малко от девет месеца от прилагането на последната доза от първоначалната ваксинация. Държавите членки не могат да предвиждат по-кратък или по-дълъг срок за приемане.

Държавите членки следва незабавно да предприемат всички необходими стъпки, за да осигурят достъп до ваксинация за онези групи от населението, чиито издадени преди това сертификати за ваксинация се доближават до края на стандартния срок на валидност. Засега няма да се прилага стандартен срок за валидност на сертификатите, издадени след прилагането на бустерни дози, като се има предвид, че периодът на защита понастоящем не е известен. Срокът на валидност няма да бъде кодиран в самия сертификат. Вместо това ще бъдат адаптирани мобилните приложения, използвани за проверка на цифровите COVID сертификати на ЕС. Ако датата на ваксинацията е по-ранна от 270 дни, в мобилното приложение, използвано за проверка, ще се посочва, че сертификатът е изтекъл. За да се осигури достатъчно време за техническото прилагане на срока на валидност и за кампаниите на държавите членки за поставяне на бустерни дози, тези нови правила следва да се прилагат от 1 февруари 2022 г.

Прочети цялата публикация