Fakti.bg | 26.12.2021 16:58:17 | 105

Ман Сити смачка Лестър в мач с 9 гола

Манчестър Сити записа 35-ата си шампионатна победа през сезона, след като срази със зрелищното 6:3 Лестър Сити в стихиен мач от Висшата лига на Англия на Боксинг Дей. Сити поведе с четири гола, след като Кевин Де Бройне откри в петата минута, а Риад Марез удвои от дузпа в 14-ата минута, а седем по-късно се разписа и Илкай Гюндоган. Рахийм Стърлинг порази за четвърти път вратата на гостите с гол от дузпа в 25-ата минута, но гостите от Лестър върнаха три от попаденията.

Точни за „лисиците“ бяха Джеймс Мадисън намали пасива на гостите в 55-ата, а Адемола Луукман вкара втори гол малко след това. В 66-ата Келечи Ихеаначо реализира трети гол за "лисиците", но нови два гола на „гражданите“ донесоха успеха на отбора, воден от Хосеп Гуардиола. Петият гол дойде от Аймерик Лапорт, а четири преди края на мача пък Рахийм Стърлинг реализира шести гол.

По този начин Сити дръпна на върха със седем точки пред Ливърпул (37), като Сити има 44, но е и с мач повече спрямо отбора на Юрген Клоп. Лестър остана осми във временното подреждане и е с 22 пункта.

Пеп Гуардиола прави две промени от победата срещу Нюкасъл. Родри липсва в състава на „гражданите“, а на негово място започва Фернандиньо, който за четвърти път стартира като титуляр в мач от Премиър лийг този сезон. Габриел Жезус сяда на пейката, а на негово място в състава е Илкай Гюндоган. Фил Фодън и Джак Грийлиш останаха отново извън стартови състав.

Брендан Роджърс е принуден да направи шест промени от отбора, който победи Нюкасъл в последния мач на „лисиците“ в първенството срещу Нюкасъл. Тимоти Кастан, Чаалар Союнджу, Джони Еванс, Вилфред Ндиди, Харви Барнс и Патсон Дака не могат ад започнат, докато на тяхно място са Марк Олбрайтън, Даниел Амарти, Яник Вестергаард, Адемола Луукман, Айосе Перес и Келечи Ихеаначао. Джейми Варди пък е на пейката.

Манчестър Сити стартира стихийно мача на "Етихад", а това му спомогна да отбележи гол в петата минута. Тогава Де Бройне получи топката в наказателното поле с гръб към вратата на Шмайхел. Зад него бе Люк Томас, който бе финтиран и с плътен удар белгиецът даде превес на "гражданите" - 1:0.

След 11 минути игра пък Аймерик Лапорт се сблъска с Юри Тилеманс в наказателното поле, а реферът Крис Кавана отиде да гледа мониторите на VAR и след прегледа отсъди дузпа за домакините от Манчестър. Зад топката застана Риад Марез, а ударът на алжиреца бе безкомпромисен - 2:0

Три след това гостите получиха право да изпълнят свободен удар, а Джеймс Мадисън отправи страхотен изстрел към вратата на Сити. Едерсон действа добре и отклони топката, която се отби в напречната му греда. Минута след това бразилският страж на Сити отново трябваше да се намесва след удар на Айосе Перес и го стори, улавяйки топката.

В 21-ата минута Сити вече водеше с три гола. Де Бройневидя вдясно Жоао Кансело, а португалецът достави остро топката по земя отдясно. Каспер Шмайхел не успя да улови и прати кълбото право в Илкай Гюндоган, за който бе лесно да се разпише - 3:0 за Сити.

Три по-късно Юри Тилеманс от Лестър направи за втори път нарушение в наказателното поле на гостите срещу Стърлинг и реферът отсъди дузпа. Именно фаулираният играч застана зад топката и покачи аванса на "небесносините" - 4:0.

Въпреки комфортният си аванс, Сити продължи да атакува непрестанно своя съперник, а десет минути преди края на първата част Шмайхел отрази страхотен изстрел на Зинченко. Две преди края Сити организира страхотно нападение, а Де Бройне "сви" топката вляво пред наказателното поле за Марез, ала ударът на алжиреца отлетя встрани.

Десет след подновяването на играта "лисиците" вкараха все пак гол след чудесна контраатака, в която Аймерик Лапорт се подхлъзна, а Мадисън овладя добре и комбинира с Ихеаначо. Нигериецът напредна, а Мадисън заходи зад него, след което последва пас вляво от нападателя, след което англичанинът прониза Едерсон - 1:4.

Четири след това хората на Роджърс направиха още една солидна контраакция, която завърши с гол, след като Адемола Луукман порази вратата на домакините след подаване от Ихеаначо - 2:4.

В 66-ата минута Лестър Сити отбеляза трети гол. Джеймс Мадисън отправи страхотен изстрел от дистанция, а Едерсон отрази и прати топката в напречната греда. Тя обаче се върна у Ихеаначо, който бе притиснат от бранител на Сити, но с левия крак завърши за трети път - 3:4.

Три по-късно обаче Сити отново направи два гола своя аванс, след като Аймерик Лапорт се извиси над Томас и Ихеаначо и с глава насочи топката право във вратата на Шмайхел - 5:3.

Ти преди края на редовното време Ман Сити вкара шести гол, след като Рубен Диаш с глава свали центрирана топка от ъглов удар за Стърлинг, който отблизо порази целта - 6:3.