Fakti.bg | 05.01.2022 17:38:33 | 99

Бивш агент на ФБР посочи 8 сигурни знаци, които разкриват нечестните хора


Всеки човек има свое собствено мнение. Вашите приятели, колеги, членове на семейството, партньорът ви или шефът ви могат да разкрият истинските си намерения, но те често са обвити в умни маскировки.

Пенсиониран специален агент на ФБР и бивш шеф на Програмата за поведенчески анализ на контраразузнаването, прекарал 21 години, побеждавайки хора, чието единствено намерение било измама и пак измама. С години на опити и грешки той успява да разпознава определени ключови модели и се научил как да “оразмерява хората” - или да предсказва какво ще направят другите.

Ето най-ярките предупредителни знаци, които разкриват нечестен човек:

1.Те говорят в абсолюти, като “винаги” и “никога”

Абсолютите имат за цел да подкрепят гледната точка, но в редки случаи те са истина и лесно могат да бъдат отречени.

Когато някой каже: “Никога не ми правиш комплименти” - той просто те умолява да му кажеш: “Това е нелепо! Спомням си, че съм ти правил комплименти?” Дори когато знаете, че някой просто преувеличава,често е трудно да разберете дали той го осъзнава. Когато абсолютите останат неоспорени, те имат перверзна тенденция да се превръщат в истини.

Хората, които заслужават доверие, са склонни да използват думи, които смекчават абсолютите, например, “обикновено”, “често”, “вероятно”, “по принцип” и т.н.

2. Те се хвалят, като омаловажават постиженията си

Много хора си мислят, че знаят как да се хвалят изкусно, но всъщност не го правят. Някои изчакват подходящия момент в разговора, за да пуснат небрежно своите 15 секунди самореклама – като просто информация, уместен пример или проблясък на забавен спомен. И когато им отдадете похвалите, които търсят, те го отхвърлят. Друг пример може да бъде колегата, който винаги се опитва да увери, че ще можете да направите нещо по-добре от тях, под прикритието на насърчение. Но основната им цел е да ви напомнят колко са страхотни - докато се борите да го направите.

3. Те се опитват да ви впечатлят, като съдят хората, които и двамата познавате

Те намекват, че сте по-добри от тези други хора, в противен случай те няма да признаят неодобрението си. Те ви дават възможности да скочите със собственото си неодобрение към тези хора, сякаш това е здравословна форма на свързване. Междувременно всичко, което си мислите, е: Какво казват за мен, когато не съм наоколо?

4. Те са силно предпазливи

Опасна черта! И една от най-често срещаните. Много хора смятат, че ако отрекат нещо, то престава да съществува. Те превръщат критиките към себе си в шега или в обидно изказване, което няма смисъл. Те се надуват. Те действат пасивно агресивно. Те сменят темата. Те изкривяват „обвинението”. Или просто се оттеглят. Това са начините, по които нечестните хора поставят щитовете си.

5. Те обичат да спорят

Не говорим за обмен на рационални идеи, а говорим за свръхемоционалните битки.

Тактиките за спор са само поредица от трикове, които могат да бъдат шокиращо неефективни при манипулирането на хората. Някои от най-лошите включват: Атакуване на хора вместо идеи, използване на инсинуации и намеци, игра на страхове, саркастичност и пренебрежение, изкупителна жертва, смяна на темата и етикетиране на хората.

6. Те говорят твърде много и казват твърде малко

Обичайно така, те се опитват да скрият нещо или просто нямат какво да кажат. Така че те се опитват да заменят количеството с качеството, особено като добавят безсмислени модерни думи. За разлика от това, Уинстън Чърчил – талантлив оратор и Нобелов лауреат за литература – веднъж каза: „Кратките думи са най-добри, а старите думи, когато са кратки, са най-добри от всички“. Подобно мнение изрази и специалистът по бизнес комуникации L.J. Brockman, създател на формулата C2M2, която обозначава четирите основни характеристики на успешната комуникация: Ясна, сбита, запомняща се и мотивационна.

7. Те не знаят как да се извинят

Извинението е доста лесно. Вие казвате: „Съжалявам“. И това е. За съжаление, това е нещо, което рядко ще чуете от нечестен човек. Те ще кажат: „Съжалявам. Но...” След това идва изказването, обикновено подхранвано от обвинение: „Но аз го направих само, защото ти го направи, бла, бла, бла.” Това се случва от страх, особено при маскирането на арогантност, перфекционизъм или някаква друга форма на превъзходство.

8. Те показват неудобен език на тялото

Невербалната комуникация е най-добрата обратна връзка. Ето някои признаци, които показват, че човек се чувства неудобно от това, което казва:

-За разлика от искрената усмивка, ъглите на устата им не се издигат нагоре, а се изтеглят направо назад. Усмивката не включва цялото им лице, а веждите им често са сбръчкани.

-Ъгълът на главата им е леко наклонен назад, а не настрани. И те буквално те гледат надменно.

- Хората, които са честни, имат широко отворени очи. Очите на нечестния човек, обаче са донякъде закрити и са склонни да бъдат приковани към вас, без много движение.

(Когато видите тези знаци, е разумно – и често любезно – да им обърнете специално внимание защо се чувстват неудобно.)

“Тези изрази са най-разкриващи, ако се случват често, но не през цялото време. Моментите, когато не се случват, ми дават база за оценка. След това, когато видя тези знаци, имам основателна причина да ги анализирам за други разкази, които показват какви наистина са намеренията” , това казва Робин Дрийк, пенсионираният специален агент на ФБР, пред cnbc.com

Прочети цялата публикация