БНР Стара Загора | 07.01.2022 12:37:11 | 64

Плах оптимизъм за круизния туризъм


Надеждите ни са да видим най-после края на пандемията у нас и по света, В особена степен е валидно за държави и региони, където туризмът е основно приходно перо. Това е жизненоважно за глобалния туризъм. Определящи ще са най-вече уменията и способностите на местни администрации, централни власти и здравни органи да се справят със ситуации, предизвикани в голяма степен от пандемията. Това коментира в предаването „Час пик“ Владимир Матов, управител на круизна агенция.

Мерките от страна на държавата в помощ на бранша, силно засегнат от ковид кризата, той определи като подкрепата, която може да се превърне в бреме за бенефициентите заради противоречиви и неясни правила, но все пак:

 „Хубаво е, че има финансова подкрепа за туризма. Това определено даде глътка въздух. На много колеги и фирми помогна да оцелеят. Няма сериозни хора в бизнеса, които да разчитат на помощи.“

В предпандемичната 2019 година близо 20 000 българи са били пасажери на лайнери. Интересът към морския туризъм е висок, въпреки поскъпването на пътешествията по вода. По думите на Владимир Матов хората отново търсят морски ваканции след дългото затваряне. Наблюдава се ръст в цените между 20-30% при масовите маршрути. Двойно са поскъпнали офертите в премиум и луксозния сегмент на круизната индустрия, като очакванията са възходящият тренд да продължи.

Традиционно най-предпочитани са Средиземноморието, Прибалтика и фиордите на Норвегия. Има запитвания и за далечни дестинации като Тихоокеанския регион, Австралия и Нова Зеландия, които все още остават затворени, но пък Карибите вече посрещат туристи.

Разпространението на коронавируса нанесе драматични поражения и милиарди загуби върху круизната индустрия, но „ перспективите са добри, постепенно се съвзема“, каза още Матов.

През последните десетилетия круизната индустрия е сред най-бързо развиващите се, подобно на технологичния сектор. Продължават инвестициите в корабостроенето. Нов експедиционен кораб ще бъде пуснат на вода през април. 

По-старите плавателни съдове бяха преоборудвани, за да отговорят на противоепидемичните мерки. Вентилационните им системи съответстват по клас на тези в операционните зали, което е сериозна гаранция за сигурността на пасажерите, обясни Матов. 



Прочети цялата публикация