Fakti.bg | 07.05.2022 04:45:10 | 125

Дженоа постигна инфарктна победа с обрат срещу Ювентус

Дженоа постигна инфарктна победа с 2:1 над Ювентус в сблъсъка между двата тима от 36-ия кръг на Серия "А". Домакините на "Луиджи Ферарис" измъкнаха изключително ценни три точки в битката за оцеляване след страхотен обрат в края на мача. Гостите първи откриха резултата чрез Пауло Дибала в 48-ата минута. Така аржентинецът отбеляза 115-ия си гол за "Старата госпожа" и изравни Роберто Баджо в голмайсторската листа на клуба. В 87-ата минута обаче Алберт Гудмундсон възстанови равенството, а в 96-ата минута Доменико Кришито от дузпа донесе успеха на "Грифоните".

Гостите бяха близо до откриване на резултата още в 5-ата минута, когато Дибала прати прекрасно центриране отдясно към Мойс Кийн, който с глава отблизо стреля, но над вратата.

В 9-ата минута се стигна до доста дискусионно положение, след като Хуан Куадрадо бе повален на границата на наказателното поле, но съдията прецени, че няма нарушение от страна на Доменико Кришито.

В 29-ата минута и Дженоа стигна до половинчато положение. Топката бе центрирана в наказателното поле и Бани успя някак да я отиграе по посока на вратата, но тя бавничко се търкулна до гредата.

Домакините имаха нов шанс в 32-рата минута. Този път след центриране от корнер Дестро се извиси и стреля с глава, но над вратата.

Юве отговори с прекрасено положение пред Мойс Кийн, който бе изведен в наказателното поле от Влахович и от малък удар отправи шут, който бе спасен от вратаря.

В 40-ата минута Дибала отправи изстрел по земя от далечна дистанция, който бе в очертанията на вратата, но не затрудни особено стража Салваторе Сиригу.

В края на полувремето Войчех Шчесни на два пъти бе поставен под напрежение. Първо Дестро се озова очи в очи срещу поляка, който излезе и блокира удара му, а бе отсъдена и засада. След това в добавеното време Портанова отправи бомбен шут и стражът направи блестящо спасяване.

И второто полувреме започна с огромен шанс за Дженоа. Дестро бе намерен непокрит около точката на дузпата, но отправи крайно разочароващ удар над вратата.

Три минути по-късно обаче Ювентус откри резултата. Мойс Кийн попаде за Дибала на границата на наказателното поле, а аржентинецът с прекрасен изстрел в долния десен ъгъл не остави шансове на вратаря за 0:1.

В 60-ата минута Калеб Екубан опита изстрел от малък ъгъл, но не успя особено да притесни Шчесни.

В 67-ата минута полякът бе поставен под напрежение след хубав далечен шут на Мортен Френдруп, но внимаваше и улови.

По-малко от минута след това събитията се пренесоха пред другата врата, където Дибала за малко да удвои резултата след мощен изстрел, който се отби от гредата.

В 69-ата минута гостите пропуснаха още една възможност за удвояване на резултата, след като изстрел на Кийн отблизо бе отразен от Сиригу.

В 71-ата минута Дженоа стигна до голова възможност, след като Надием Амири реши да стреля от границата на пеналта, но Шчесни отново бе заел добра позиция и улови без особени проблеми.

Веднага след това събитията се пренесоха пред другата врата, където Влахович се пребори с трима защитници, успя да се отскубне и да стреля от малък ъгъл, но Сиригу с блестяща намеса блокира изстрела на сърбина.

В 77-ата минута Мойс Кийн пропиля още един страхотен шанс. Той бе намерен на метри от вратата, но прати топката над напречната греда.

В 82-ата минута Шчесни бе напът да направи огромна грешка и да подари топката на съперников футболист, но негов съотборник го покри и поправи грешката му.

Секунди по-късно съдията отсъди дузпа за Ювентус за нарушение на Алберт Гудмундсон срещу Марли Аке, но след разглеждане с ВАР реферът промени решението си и дузпата бе отменена, тъй като футболистът на домакините първо игра с топката, преди да препъне своя опонент.

В 87-ата минута Дженоа въззстанови равненството. Амири подаде прекрасен извеждащ пас за Гудмундсон, който технично отбеляза в далечния ъгъл за 1:1.

"Грифоните" можеха да направят и пълен обрат, но в 89-ата минута, когато след грешка на Рабои Амири се оказа очи в очи с вратаря, но не успя да преодолее Шчесни, който направи удивително спасяване.

В добавеното време на мача торинци можеха да измъкнат победата след страхотна контраатака. Алваро Мората се отскубна зад защитата, подаде на включилия се Мойс Кийн, който обаче направи фрапантен пропуск, стреляйки покрай вратата.

Вместо Юве да измъкне трите точки, се случи точно обратното. В 94-ата минута домакините получиха дузпа за нарушение на Матия Де Шилио срещу Келвин Йебоа в наказателното поле, а ветеранът Доменико Кришито изпълни безупречно наказателния удар и донесе успеха на своя тим за крайното 2:1.

Така Дженоа събра актив от 28 точки и излезе на 18-ата позиция в класирането, като вече е само на 1 точка от спасителното 17-о място, което е заето от Салернитана. Юве пък остава на 4-ото място с 69 точки.