Fakti.bg | 07.05.2022 20:59:43 | 279

Гол в последната секунда класира Барса в Шампионската лига

Барселона победи с 2:1 Бетис като гост в мач от 35-ия кръг в Ла Лига и удари сериозно по мечтите на домакините за Шампионска лига. Резервата Ансу Фати даде аванс на каталунците в 76-ата минута, но Марк Бартра изравни три минути по-късно. Жорди Алаба донесе трите точки за тима на Шави секунди преди последния съдийски сигнал.

Срещата на "Бенито Вийямарин" започна много динамично и с постоянни атаки и към двете врати. В 7-ата минута Хуанми преодоля Дани Алвеш и подаде на Борха Иглесиас, но неговият удар беше неточен. Барса се стараеше да контролира по-продължително топката и така да отваря свободни пространства за бързите си нападатели.

В средата на полувремето Клаудио Браво, който се изправи срещу бившия си тим, получи травма и не можа да продължи. Вместо него се появи Руи Силва. Португалецът веднага трябваше да прави важно спасяване. Депай центрира от корнер и Роналд Араухо отправи силен удар с глава, но Силва докосна топката, която срещна напречната греда, а след това стражът реагира бързо и не позволи да се стигне до добавка.

В 29-ата минута сантиметри разделиха от гол и домакините. Гуардадо комбинира с Каналес, а той подаде към Гуидо Родригес. Халфът стреля силно по тревата и изненада Нето, но топката се отби от левия страничен стълб. Барселона се опитваше да насочва повечето си атаки по десния фланг, където много активен беше Дембеле, но повечето от центриранията на французина не стигаха до негови съотборници.

Каталунците наложиха сериозна преса на старта на втората част. Така се стигна до ситуация, в която Руи Силва изчисти лошо топката, но Дембеле не съумя да я овладее. Гостите продължиха да доминират, но отбраната на Бетис действаше достатъчно стабилно. В 58-ата минута Каналес се сблъска с Алба и двамата останаха на тревата, като повече пострада защитникът на Барселона, но и двамата продължиха мача.

В 64-ата минута една от малкото атаки на Бетис след почивката откри отлична възможност за Хуанми да се разпише, но той стреля право в Нето. Малко след това Чави пусна Обамеянг на мястото на Депай. Четвърт час преди края наставникът на Барса предприе още две смени - Феран Торес и Дембеле отстъпиха местата си на Адама Траоре и Фати. Младокът, който често е преследван от контузии, веднага остави своя отпечатък върху мача. Той овладя топката след центриране на Алба и технично я насочи до гредата, давайки преднина на "блаугранас".

Бетис нямаше намерение да се предава и много скоро възстанови равенството. Точен беше Марк Бартра след асистенция на Набил Фекир. Защитникът скочи най-високо в наказателното поле и с глава огорчи бившия си отбор. Домакините имаха нов шанс при идентична ситуация в 81-ата минута, но Херман Пецея на уцели вратата, а Нето се скара на защитниците за разсеяните им действия.

В 85-ата минута и бранителите на домакините сбъркаха, но този път ударът на Фати не се получи и топката излезе в аут. Заключителната част от двубоя премина изцяло в половината на Бетис и в крайна сметка севилци се огънаха. Буквално при последната атака Дани Алвеш центрира към далечната греда, а там Жорди Алба намери топката от въздуха и с бомбен шут я заби във вратата на безпомощния Силва.

В следващия кръг Барса ще посрещне Селта, а "вердибланкос" ще имат тежко гостуване на "Местайя", където Валенсия ще търси отмъщение за загубения финал за Купата на краля.