Fakti.bg | 16.05.2022 10:12:17 | 91

За пети пореден път: ЧФР Клуж е шампион на Румъния

ЧФР Клуж победи с 2:1 Университатя Крайова и стана шампион на Румъния кръг преди края на първенството. Но титлата им стана възможна благодарение на равенството 2:2 между Волунтари и ФКСБ (бивш Стяуа) ден по-рано, в която скромният тим от покрайнините на Букурещ не се даде на гранда пред почти 30 хиляди зрители на "Арена Национала".

Така след 9-ия кръг на плейофите ЧФР Клуж има 57 точки, следвани от ФКСБ Стяуа с 53. Университатя Крайова така или иначе беше на 3-о място с 45.

ЧФР Клуж печели пета поредна титла и общо осма в историята си, но разликата в мача с Университатя Крайова дойде с минимална съдийска помощ. И двата гола на домакините от ЧФР Клуж бяха доста спорни за тънки засади, но съдията и колегата му от стаята за видеоповторения ги зачетоха.

Бисмарк Боатенг откри резултата още във 2-ата минута. След гола до края на първото полувреме играта изобщо не беше привлекателна за публиката. 11 минути след началото на второто полувреме Габриел Дебелюх удвои преднината на домакините след подаване на Валерика Гаман.

Само пет минути по-късно гостите върнаха един гол чрез Александру Матею. Водени от добре познатия в България Лауренциу Регекампф футболистите от Крайова не се предадоха и тормозеха защитата на ЧФР Клуж до края на мача, но нямаха шанса да изравнят.

За Дан Петреску това е седма шампионска титла на Румъния, като пет от тях са с ЧФР Клуж и една с вече несъществуващия Униря Урзицени.

Ден по-рано ФКСБ имаше тотално превъзходство през целия мач срещу Волунтари и на два пъти повеждаше в резултата. Армейците обаче бяха спрени от младия обещаващ вратар Михай Попа, който на мача беше наблюдаван от френски и италиански мениджъри.

До почивката Попа спаси три сигурни гола, но капитулира минута преди края при удара по диагонала от дъгата на Андрей Кордя. Но в добавеното време на първата част Рикардиньо проби от дясно и пусна успореден пас в наказателното поле, където 36-годишният и малко натежал бивш словашки национал Адам Немец прати топката в мрежата за 1:1.

Второто полувреме мина по същия сценарий – ФКСБ атакуваше, а Волунтари се бранеше. В 71-ата минута Флорин Танасе вкара за 2:1 за Стяуа, като останаха сериозни съмнения за засада. Нито съдията, нито ВАР обаче се намесиха и попадението остана.

Но това не беше всичко в този мач и две минути преди края резервата Кристиян Костин се измъкна от защитата и прониза вратаря Щефан Търновану за 2:2.

От Лига 1 изпадат Газ Метан с минус 38 точки и Академика Клинчен с минус 13. Влизат Петролул Плоещ и Херманщат, докато Киндия Търговище и Динамо Букурещ ще играят плейофи с отбори от Втора лига.