Fakti.bg | 18.05.2022 13:15:26 | 101

ЕС предвижда 300 млрд. евро за отказа от руската енергия


Европейската комисия в сряда да даде старт на плановете на блока да изостави руската енергия на фона на руската инвазия в Украйна, като предложи пакет от близо 300 милиарда евро, който включва по-ефективно използване на горивата и по-бързо внедряване на възобновяема енергия, предава Associated Press.

Инвестиционната инициатива на Европейската комисия има за цел да помогне на 27-те страни от ЕС да започнат да се отказват от руските изкопаеми горива тази година. Целта е Русия, основният доставчик на нефт, природен газ и въглища за ЕС, да се лиши от десетки милиарди приходи и да се укрепят политиките на ЕС за климата.

"Издигаме амбицията си на още едно ниво, за да гарантираме, че ще станем независими от руските изкопаеми горива възможно най-бързо", каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в Брюксел при обявяването на пакета, наречен REPowerEU.

Тъй като краят на войната в Украйна не се вижда и европейската сигурност е разклатена, ЕС бърза да съгласува своите геополитически и климатични интереси през следващите десетилетия. Това идва на фона на тревожни признаци, които пораждат опасения относно енергийните доставки, на които ЕС разчита и липсата на бързи заместители, особено на фона на решението на Москва да спре газа на страните членки Полша и България, след като те отказаха да плащат за него в рубли.

Решимостта на блока да се откаже от руската енергия произтича от комбинация от доброволни и задължителни действия. И двете отразяват политическия дискомфорт от подпомагането на финансирането на военната кампания на Русия в страна, която е в съседство с ЕС и иска да се присъедини към блока.

Забраната на ЕС за внос на въглища от Русия трябва да влезе в сила през август и блокът се ангажира да се опита да намали търсенето на руски газ с две трети до края на годината. Междувременно предложеното петролно ембарго на ЕС срещна блокадата от Унгария и други страни без излаз на море, които се тревожат за цената на преминаването към алтернативни източници.

В опит да убеди Унгария за постепенния отказ от руски петрол, пакетът REPowerEU очаква финансиране на инвестиции от около 2 милиарда евро за страните членки, силно зависими от руския петрол.

Спестяванието на енергия и възобновяемите енергийни източници формират крайъгълните камъни на пакета, който ще бъде финансиран главно от програма за икономически стимули, въведена, за да помогне на страните членки да преодолеят спада, предизвикан от пандемията на коронавирус.

Председателят на ЕК каза, че пакетът включва около 72 милиарда евро безвъзмездни средства и 225 милиарда евро заеми. Предвижда се финансиране на енергийна ефективност и възобновяемите източници.

Европейската комисия също така предложи начини за рационализиране на процесите на одобрение в страните от ЕС за проекти за възобновяеми източници, чието преминаване през бюрокрацията може да отнеме до десетилетие. Комисията каза, че времето за одобрение трябва да намалее до една година или дори по-малко.

ЕК предлага конкретен план за слънчевата енергия, като се предвижда удвояване на фотоволтаичния капацитет до 2025 г. Комисията предлага поетапно задължение за инсталиране на слънчеви панели на нови сгради.

Препоръките на Европейската комисия относно краткосрочните национални действия за намаляване на търсенето на руска енергия съвпадат с обсъжданията, които се провеждат в блока от миналата година за определяне на по-амбициозни цели на ЕС за енергийна ефективност и възобновяеми източници за 2030 г.

Тези цели са част от ангажиментите на блока за 55% намаляване на парниковите газове до края на десетилетието в сравнение с емисиите от 1990 г. и за неутралност на климата до 2050 г.

В този контекст комисията призова законодателите на ЕС в Европейския парламент и националните правителства да актуализират собствените си предложения за 2030 г. за цели за спестяване на енергия и възобновяеми източници.

Прочети цялата публикация