Fakti.bg | 20.06.2022 16:45:26 | 114

Скоро ли ще започне новата турска операция в Сирия?


1 години минаха от началото на гражданската война в Сирия. В това време станаха редица стратегически и геополитически промени, които пряко засягат Турция

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган съобщи миналия месец, че турските военни съвсем скоро ще предприемат нова военна операция в Северна Сирия. Президентът поясни, че офанзивата ще е с цел елиминиране на терористичните заплахи, които произтичат от южната граница на страната.

Изявлението на турския лидер за планирана поредна военна офанзива в Сирия вероятно стресна мнозина на фона на сложната международна обстановка - най-вече заради продължаващата война в Украйна и произлизащата криза вследствие на тази война. Говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс посочи, че САЩ са силно обезпокоени от плановете на Турция, като добави, че Вашингтон осъжда всяка ескалация на напрежението в Сирия. Същевременно той напомни, че САЩ са наясно с факта, че Анкара има законни опасения за сигурността по южните ѝ граници, но всяка нова операция ще навреди силно на стабилността в региона и ще създаде заплаха за силите на САЩ и за коалицията срещу групировката "Ислямска държава". Говорителят на ООН Стефан Дюжарик каза, че Сирия няма нужда от повече военни операции, а страната се нуждае от политическо решение на кризата и съдействие в хуманитарната сфера.

От 2016 г. досега Турция е извършила няколко големи военни операции в Северна Сирия. Офанзивите бяха насочени главно срещу подкрепяните от САЩ сирийски кюрдски Сили за защита на народа (СЗН), свързани с Кюрдската работническа партия (ПКК). Групировката ПКК, която води въоръжена борба срещу турската държава от 1984 г. , е призната за терористична организация от Анкара, ЕС и САЩ. Бойците, свързани с нелегалната организация, имат бази в Северен Ирак и са активни в Сирия.

Анализатори изтъкват, че новата военна операция на Турция в Сирия ще бъде извършена в коренно различна ситуация (спрямо последната мащабна офанзива през 2019 г.). Те посочват, че Турция е подобрила значително отношенията си с много лидери от арабския свят, които преди са били лоялни към кюрдските сили, а също така Анкара е накарала НАТО да зачита мнението ѝ.

Опозиционният турски в. "Сьозджу" обаче писа наскоро, че първо се очаква турските представители да се опитат да убедят руските си колеги в необходимостта от предприемането на новата военна операция в Сирия. Имаше и коментари, че забавянето на началото на операцията на турската армия може да е свързано със стремежа на Анкара да отстрани разногласията си с Русия и САЩ.

Ердоган лично съобщи за плановете за петата военна операция в Сирия, но тя досега не е започнала. В същото време Анкара предприе много активен дипломатически трафик, писа "Сьозджу", като добави, че ако Вашингтон и Москва не одобрят началото на новата операция, Турция под различни предлози може да отложи началото ѝ.

Проправителственият в. "Стар" писа, че новата операция на турската армия в Сирия ще включва няколко етапа, като при провеждането на офанзивата ще бъде взет под внимание опитът при трансграничните операции на турските въоръжени сили в Северен Ирак. Засега е известно, че в рамките на новата офанзива се планира първо от терористи да бъдат прочистени районите Тал Рифат и Манбидж. "Стар" писа и че успехът на операцията в Сирия ще зависи не само от прочистването на района от бойците от Силите за защита на народа, но и от постигането на примирие между страните в конфликт в гражданската война в Сирия и в случая е изключително важно да не бъде допуснато създаване на междуетническо напрежение, особено в района на Алепо.

Очаква се новата турска операция в Сирия да започне със състав от около 25 хиляди души. Пред в. "Тюркийе" командири на Сирийската национална армия (СНА - подкрепяни от Анкара сирийски бунтовници), са посочили, че са завършени всички подготовки по дългата 130 км "ивица на досег с ПКК".

В района вече са позиционирани танкове, минохвъргачки, гаубици и ракетни установки. В готовност за действие са различни армейски части. По протежение на линията са дислоцирани и сапьорски екипи за издирване и прочистване на поставени противопехотни мини, съобщиха турските медии.

Откакто през 2011 г. в Сирия започна гражданската война минаха 11 години. В това време станаха редица стратегически и геополитически промени, които пряко засягат Турция, като на практика за страната се появиха нови съседи. Може да се каже, че сред новите съседи на Турция са САЩ и Русия (действащи активно в различни части на Сирия), както и Партията на демократичния съюз (ПДС), свързана с ПКК. А в Турция със статут за временна защита живеят около 4 милиона сирийци. Като се има предвид и броят на останалите мигранти, намиращи се в Турция, тя се превърна в страната, приела най-голям брой бежанци в света.

Турция трябва да предприеме нови стъпки за постигането на политическите си цели. Изхождайки от това "Анкара трябва да започне операция, с която да бъдат неутрализирани действията на кюрдите и да бъде поставено под въпрос присъствието на САЩ в Сирия. За тази цел обаче Турция първо трябва да привлече на своя страна Русия и Иран", смята анализаторът от в. "Йени чаг" Наим Бабюроглу.

А целите на Турция в случая са следните - неутрализиране на терористичната организация в района на турско-сирийската граница, предотвратяване на създаването на терористичен коридор, осигуряване на безопасното връщане на бежанците в родината им, защита на териториалната цялост на Сирия.

За да създаде "безопасна зона“ на дълбочина 30-40 километра и с широчина 440 километра – от река Ефрат до границата с Ирак, на 9 октомври 2019 г. Турция стартира операция "Извор на мира" . На 17 октомври 2019 г. обаче в резултат на постигнато споразумение между Турция и САЩ, операцията бе прекратена. САЩ и Русия обещаха да изтласкат групировката ПДС/ПКК на 30 километра от границата. Това обаче не се случи. В резултат на това зона с широчина не 440, а 120 километра бе взета под контрол и прочистена от наличието на терористични елементи, което съответства на около 30 процента от първоначално планираното.

А тревогите на Анкара, свързани с ПКК, остават. Групировката е извършила много кървави атентати в Турция в продължение на десетилетия. След като в последните няколко години турските сили за сигурност успяха до голяма степен да неутрализират действието на различни терористични организации в района, сред които ПКК и "Ислямска държава", през април тази година кюрдската групировка извърши атентат срещу автобус със служители на затвор в град Бурса, при който бе убит един човек и много други бяха ранени. Т.е. безпокойствата на Анкара във връзка със заплахите, произтичащи от ПКК, са напълно основателни.

В началото на месеца министърът на националната отбрана на Турция Хулуси Акар обяви, че новата турска трансгранична операция в Северна Сирия ще започне в нужното време и на нужното място".

Засега не е ясно кога точно ще стартира новата офанзива. Президентът Ердоган често заплашва кюрдските терористи, че турските военни "ще нахлуят внезапно някоя нощ".

Известният турски анализатор Абдулкадир Селви от в. "Хюриет" е на мнение, че планираната от Турция нова военна операция в Сирия вероятно ще започне след предстоящия през юли Курбан байрам. Селви се аргументира с факта, че все още не е приключила операцията "Лапа-Ключ" на турската армия в Северен Ирак. Според него след Курбан байрам (9-12 юли) "операцията вече няма да е въпрос на дни, а на часове".

Прочети цялата публикация