БНР Стара Загора | 24.06.2022 11:25:16 | 70

1 на всеки 10 бебета в България се раждат от непроследена бременност



Според Закона за здравето, за осигуряване на безрисково майчинство всяка жена има право на достъп до здравни дейсноти, насочени към осигуряването на оптимално здравословно състояние на жената и плода от възникването на бремеността до навършване на 42 дневна възраст на детето.
Съществаува обаче Наредба 26 на Министерството на здравеопазването от 2007 година, в която  е записано, че всяка здравно неосигурена жена има право на един преглед по време на своята бременност и един пакет от медико-диагностични дейности на стойност 19 лева. Това обясни за Радио Стара Загора експертът от сдружение „Жажда за живот“ Таня Балабанова и допълни, че 7 000 бебета се раждат годишно от непроследени от специалист бременности в България, а 6 500 от тях са недоносени или с увреждания. Добрата новина, според Балабанова, идва от това, че в се очаква в кратки срокове предложението за увеличение на тези прегледи по наредбата да бъде разгледано в Парламента като бъде променено на поне 4 безплатни прегледа за неосигурените бъдещи майки.
Сред участниците във форума на тема „Всяко бебе е безценно“ бяха представители на БЧК, БЛС, Закрила на детето - Мъглиж, Казанлък и Стара Загора, Центъра за ранно детско развитие, Център за деца с увреждания - Стара Загора, Център за обществена подкрепа в града на Липите и различни НПО-та.

На срещата бяха обсъдени възможностите Наредба 26 да работи реално, както и предложенията за нейната промяна.

По време на форума началник на отдел „Здравеопазване и социални дейности" в община Стара Загора д-р Антония Тодорова, посочи, че подкрепя и се надява да има промена в тази наредба, защото в социалните услуги се полагат грижи предимно за деца, чието състояние е било до голяма степен причинено от липсата на проследяване на бремеността и липсата на медицинско обслужване. 
Старозагорския общински съвет проф. Иван Върляков, който също взе участие във форума посочи, че е темата за грижата за неосигурените бременни е изключително важна, защото по последна информация повече от 40% от гражданите на ЕС имат нужда от подкрепа под една или друга форма и веднъж заченато едно дете, то трябва да бъде родено, а след това се увеличава и нужата му от допълнителна подкрепа във всички етапи от живота. 
По данни на РЗОК в община Стара Загора годишно се извършват едва между 1 и 3 прегледа по наредба 26 за неосигурени бременни, обясни началник отдел "Договаряне, информационно осигуряване и контрол на медицинска и дентална помощ и аптеки" Симеон Симеонов като допълни, че в областта средно годишно се извършват от 15 до 20 такива прегледа. До момента за 2022 подобни прегледи са извършени от лекари единствено в община Казанлък и община Чирпан.
Старши експертът от Областна администрация Стара Загора Венета Хаджийска подчерта, че превенцията е важен елемент и за деинстуционализацията на децата. 

Прочети цялата публикация