Президентът на Мексико кани исторически гости за Деня на независимостта

Мексиканският президент Андрес Мануел Лопес Обрадор днес заяви, че е поканил роднините на Джулиан Асандж, Че Гевара и Уго Чавес да присъстват на честванията по повод Деня на независимостта на страната му, който се пада следващата седмица, предаде Ройтерс.
Мексикански президент каза, че бившите президенти на Боливия и Уругвай Ево Моралес и Хосе Мухика също са били поканени, както и роднини на Нелсън Мандела и на лидера за гражданските права в Съединените щати Мартин Лутър Кинг. По време на пресконференция Обрадор съобщи списъка с имената на гостите, но не потвърди тяхното присъствие.
Лопес Обрадор се опитва да извоюва водеща роля за Мексико в Латинска Америка, като осъжда икономическото ембарго на Съединените щати, наложено срещу комунистическото управление в Куба, и проявява солидарност към правителствата на Аржентина, Чили, Перу, Боливия и Венецуела.
Покойният аржентински революционер Че Гевара и бившият венецуелски президент Уго Чавес, който почина през 2013 г., са емблематични фигури за левицата в Латинска Америка, припомня Ройтерс.
Мексиканският президент предложи и убежище на основателя на "Уикилийкс" Джулиан Асандж, който е изправен пред възможна екстрадиция от Великобритания в Съединените щати, където е обвиняван заради публикуване на секретни документи.
Прочети цялата публикация



250 години САЩ, а всичко се върти само около Тръмп
Тейлър Суифт и Травис Келси ще вдигнат сватба на култово място в Ню Йорк
Путин е на посещение в Казахстан, среща се с президента Токаев
От Вашингтон към Хавана: Предлагаме ви нови отношения на кубинския народ със САЩ
Шакира, Мадона и BTS ще закрият финала на Световното по футбол със специален концерт
ФИФА и Иран с нови стъпки към безпроблемно участие на световното първенство
Репетиция за шоуто с фойерверки за Деня на независимостта в САЩ се провежда в пустинята Мохаве
Зеленски кани крал Чарлз III на посещение в Украйна
Силяновска: Чухме опровержение от един доста умен политик като г-н Радев, че му е отнела цяла година да убеди Макрон
Съдът отмени наложената от Тръмп такса от $100 000 за кандидатстване за работна виза H-1
Четири години по-късно: Серина Уилямс се завърна на корта с огромна победа (видео + снимки)
ФИФА и Иран с нови стъпки към безпроблемно участие на световното първенство
Благоевградчанинът Борислав Христов представя България на Международната олимпиада по химия в Узбекистан
Ариана Гранде оглави класацията на „Билборд“ за сингли
Предложиха санданчанина Г. Баханов и за новия състав на ЦИК
УЕФА обяви кога четирите български отбори ще научат съперниците си в Европа
Дензъл Дъмфрис поема към Реал Мадрид: Интер прибира 20 милиона евро
Бежанец от Африка опита да обезглави ирландец в Белфаст, избухнаха безредици (снимки/видео)