Fakti.bg | 10.01.2023 07:37:22 | 124

Проф. Боян Биолчев на 80 г.: Който не е започнал с чувството, че е гениален, не е стигнал никъде


Виждал е два пъти в живота си как вали сняг през лятото. На нощното му шкафче стои Библията, но се възползва и от широтата на литературния кръгозор. Известен е и като привърженик на спортния адреналин, който му носят ските, гмуркачеството, футболът, ловът. Боян Биолчев три пъти участва в експедиции до Антарктида. Ходи често в Кърджали, защото в него не се чувства като гост, а като в един от многото му домове. Така че, от една страна, идва, а от друга - се прибира в него.

Когато преди години представяше книгите си “Летен сняг”, “Антарктида - окото на Космоса” и “Ловен сезон”, имахме няколко разговора, сега ви предлагам част от тях, пише Лияна Фероли.

- Кога пишещият става писател и що за човек е той, проф. Биолчев?

- Който не е започнал с чувството, че е гениален, не е стигнал никъде. По-късно идва съмнението му в тази теза, но в деня, в който си зададе въпроса дали е луд или талантливо луд, вече е станал писател. Тогава вече е осъзнал, че иска да спре този дъх от Космоса - времето, да го кристализира и да направи от него един вечно жив свят, без да живее, защото е в едно непроменимо състояние.

Писането е самотно занимание за луди хора, то си е форма на лудост, щом като искаш да спреш това, което непрекъснато тече и се променя. Но затова пък най-талантливите са успели и благодарение на тях ние още четем произведения отпреди хилядолетия, усещаме ги като наше съвремие.

- Вероятно в тази “лудост” може да се познае и най-голямата радост.

- Дори и когато неуспехите в нея са повече от успехите, които обикновено закъсняват и идват, когато вече не са ти нужни, тази “краста” на духа те прави щастлив, радва те по един особен начин. А най-много, когато писателят срещне хора, които помнят нещо от него - едно парченце кристал от неговия свят, попаднало в нечия душа и останало там.

- И това сигурно го импулсира да не престава да пише...

- И това, но и всичко друго, защото писателството за мен всъщност не е достояние на този, който пише, но пък може да бъде негова радост. Но писател си тогава, когато помнят не името ти и не твое заглавие, а някое твое изречение. В това се крие великата истина за литературата, но е нужно много време, за да се докоснем до нея.

- Но вече все по-малко се чете. Като че ли “мишката” заплашва да “изяде” книжката...

- Заедно с виртуализацията се видоизмени и четенето, и грамотността. При онлайн писането дори не е препоръчителна употребата на препинателни знаци. Но пък, от друга страна, общото между компютърния и книжния текст си остава словото. Тъй като то ще си остане в основата им, ще си бъде вечно, нямам притеснения за него.

- Дори и когато проблясва на хоризонта като летен сняг?

- И тогава. Краткостта не е недостатък. Така както краткото слово може да носи голям смислов заряд, така и краткото битие е най-близко до прераждането. Нищо че ние сме по-дълговременни от снега, той пак е по-голям от нас. Защото, когато навали, създава чувството за безкрайност. Ние поне трябва да имаме рефлекса да сведем очи към белия му свят.

- Добрият писател и добрата литература го правят, ако не откриват житейската белота, поне я измислят, но може ли това да изсветли поне малко и чернотата?

- Може, но по индиректен начин, като отклонява погледа на тези, които виждат само черното и така го умножават. В това се състои нейната съзидателна сила, затова тя още не е загубила ролята си.

- Говорите, професоре, с голяма любов към животните, с голямо разбиране за тях, те променят ли се като нас?

- Естествено е да има промяна навсякъде. Ето, като подводен риболовец мога да кажа, че рибите вече си промениха коренно маниера на поведение, което означава, че те също се учат, често по-добре и от хората. Изглежда, имат свой начин за натрупване на мъдрост и на информация. Явно в техния свят “науката и образованието” се ценят повече, отколкото в нашето човешко съдружие. Ние някак си повече ценим глупостта, без да се издаваме, защото е по-лесна за употреба.

- Изглежда, броят на ловците, търсещи спасение от новата болест на цивилизацията - отчуждението, все повече ще се увеличава...

- Броят на ловците никога не е бил малък, защото ловът за тях е като мъжки клуб, в който намират спокойствието - илюзия за откъсване от света

Хубаво е, че повечето от тях са хора, обичащи природата и радващи се да общуват със своите себеподобни.

- Дивото ли днес се поддава повече на опитомяване или питомното подивява?

- Най-често опитите за опитомяването на дивото завършват с подивяване на питомното. На това е осъден всеки опит на човека да бъде равнопоставен с Твореца.

- Откъде идва това човешко високомерие?

- Такива сме си, ние сме раковата тъкан, метастазата на Природата. По същия начин, както ракът унищожава човека, без да се съобразява, че ще умре заедно с него, така постъпваме и ние, унищожаваме собствената си среда, носени от свирепия егоцентризъм на личния живот, от ненаситната жажда да постигнеш всичко, докато си жив.

- Дали пък последната пусия за човека, каквато е в чудесния ви разказ “Гонка без изход”, не е най-добрият изход от умората в живота?

- В този частен случай, както е в разказа - да, но като цяло не трябва да се дават рецепти, всичко е строго индивидуално. При мен няма дефиниции, а само споделяне на съкровено наблюдение. И когато в разказите ми нещо наподобява дефиниция, то е, защото така се е случило, но аз не я налагам на никой. Видял съм нещо и съм бил достатъчно откровен да го споделя.

- Много халосни патрони изстрелваме днес и най-вече заредени с много озлобление. Къде гнезди това чувство?

- Ами това е нещо характерно за нас.

В общи линии българинът през почти цялата си нова история е живял в някаква форма на страх

И се оказва, че това, което не му понася, е свободата. Липсата на свобода се замества от свръхенергията на агресивността. Във време като днешното изпълзява точно този тънък цивилизационен пласт.

- Кой е най-точният “изстрел” на Боян Биолчев в полето на творчеството и на живота?

- Въпреки че съм доста самокритичен, пак мога да кажа - всеки писателски “изстрел” в книгите ми е точен. Не си издавам неточните изстрели. А в живота изстрели няма. В него има радост от живота, съчувствие, китка човешки емоции, много от съпътстващата ги болка, от опитите да съхраним крехката любов...

Щрихи към портрета

В края на м. г., на 11 декември, талантливият писател-мъдрец, преводач, сценарист на игрални и документални филми, литературовед, професор по славянски литератури и академик в Световната академия “Платон” Боян Биолчев навърши 80 години. Автор е на двадесетина белетристични книги и над 200 научни публикации. С книгата си “Амазонката на Варое” става носител на наградата “ВИК 2006” за български роман на годината. През 2008 г. за сборника си “Летен сняг” е удостоен с голямата награда за литература на Софийския университет, на който е бил два мандата ректор. За книгата си “Преселението” е отличен с наградата “Хеликон”.

Във всичките му творби, по неговите думи, има парчета от биографията му, но гледа на литературата като форма на игра, която разширява територията на житейската игра със странни и неочаквани обрати. Така играещите в двете полета - на пишещите и четящите, биват увлечени от общите и твърде непредвидими правила на главния Творец - Животът. Неговият начин това да се получи е смесването на тъжно-весело, трагично-комично, оживяването на детайлите с малко думи, но заредени с много закачки и шеги и с голяма доза самоирония. Признава, че са му трябвали години да се научи да пише по този начин - с много малко думи за много важни неща.

Прочети цялата публикация