Хиляди протестираха в Полша срещу строгото законодателство за абортите

Хиляди хора протестираха в Полша срещу строгото законодателство за абортите след смъртта на бременна жена, предаде ДПА, цитирана от БТА.
33-годишната Дорота починала от отравяне на кръвта в южния полски град Нови Тарг на 24 май. Три дни преди това жената, бременна в 20-ата седмица, била приета в болница след изтичане на околоплодна течност. Въпреки че състоянието ѝ продължило да се влошава, лекарите не направили нищо, за да я спасят.
Вчера имаше протести в редица полски градове. Демонстранти в столицата Варшава носеха снимки на починалата жена и плакати с надписи като "Искаме да раждаме, а не да умираме" и "Искаме лекари, а не мисионери".
Протестите бяха проведени под мотото "Стига вече! Спрете да ни убивате!".
Прокуратурата започна да разследва случая.
През последните години няколко бременни жени починаха в Полша, след като лекари не предприеха действия заради строгото законодателство, ограничаващо правото на аборт дори при тежки увреждания на плода и риск за здравето и живота на майката.
Законовите промени влязоха в сила през 2021 г., след като бяха приети от управляващата консервативна националистическа партия "Право и справедливост" и утвърдени от Конституционния съд.
Следващите редовни парламентарни избори в страната трябва да бъдат произведени през октомври или ноември.
Прочети цялата публикация




Хиляди албанци отново протестираха в Тирана срещу туристически проект на Джаред Къшнър
В Албания отново протестираха срещу проекта на Джаред Къшнър
6 юни 1944 г. Десантът в Нормандия (СНИМКИ)
Литва съобщи, че е част от плана за разполагане на американски ядрени оръжия в Европа
Хиляди албанци протестираха срещу луксозен курорт на девствена брегова линия, свързан със зетя на Тръмп
Хиляди отново протестираха в Тирана срещу проект на зетя на Тръмп
Срещу задължителната военна служба! Хиляди ултраортодоксални евреи излязоха на протест в Израел
Къде и защо има американски войници в Европа
Хиляди протестираха срещу правителството на Сърбия в центъра на Белград
Първият изцяло AI генериран филм дебютира на филмовия фестивал в Кан (ВИДЕО)
Александър Василев с победа над колумбиец на старта в Католика
"Животът е хубав": Натали Трифонова на почивка с Арън
КФН отне лиценза на застрахователя "ДаллБогг: Живот и здраве“
Двама германски туристи изчезнаха в планински район в Албания
Националният туристически фестивал се завръща за трета поредна година
"Гранична полиция" се сдоби с нови 213 автомобила и 88 камери за 10,5 млн. евро (снимки)
Общо 150 изявени младежи заминават на космически лагер на NASA
Мощна волтова дъга удари работник на жп гара край Бургас
163 кг парфюмни есенции и над 27 000 опаковки за „маркови“ парфюми задържаха на МП Лесово