Fakti.bg | 18.06.2024 11:45:59 | 41

След половин година "тишина": Сондата "Вояджър 1" отново направи контакт от междузвездното пространство

„Вояджър 1“ - най-отдалеченият от Земята обект, създаден от човека - отново направи контакт с радиомрежата на дълбокия космос след половин година "тишина". Той се носи към Земята от междузвездното пространство, на разстояние 24 милиарда километра. Учените от НАСА са въодушевени, съобщи Science Alert, предава БГНЕС.

"Върнахме се, бейби!" - гласи публикация на НАСА в социалната мрежа Х от 15 юни.

We’re back, baby!

Our Voyager 1 spacecraft is conducting normal science operations for the first time since November 2023. All four instruments – which study plasma waves, magnetic fields, and particles – are returning usable science data.https://t.co/3FGBOANXGl pic.twitter.com/QqgsCmup7D

— NASA (@NASA) June 14, 2024

"Нашият космически апарат "Вояджър 1" провежда нормални научни операции за първи път от ноември 2023 г. насам. И четирите инструмента - които изследват плазмените вълни, магнитните полета и частиците - връщат използваеми научни данни". За първи път от много месеци насам 46-годишната сонда може да сподели всичко, което изследва на почти мразовитите гранични територии на нашата Слънчева система, извън влиянието на Слънцето. През ноември 2023 г. "Вояджър 1" изведнъж започна да изпраща произволни показания, които нямаха никакъв смисъл за учените. Проблемът изглежда се дължеше на малък, повреден чип в бордовата система за памет на сондата, вероятно причинен от старост или от енергийни частици в междузвездното пространство. Тъй като технологията на борда на "Вояджър 1" е остаряла, инженерите на НАСА трябваше да се консултират с ръководства от 70-те години на миналия век, за да се опитат да заобиколят проблема. На 19 май екипът на НАСА успя да накара два от четирите научни инструмента на борда на сондата да върнат на Земята четливи данни. "Подобно на това, когато ви спре токът и трябва да обиколите цялата си къща, за да пренастроите цялата си електроника... В общи линии това правим с екипа ми в момента", се обяснява в официалният акаунт за "Вояджър 1" в X. Сега и четирите научни инструмента на борда на сондата за изследване на дълбокия космос отново могат да връщат използваеми данни на нашата планета.

Voyager 1 is back online! NASA's most distant spacecraft returns data from all 4 instruments https://t.co/6bqjedEm22 pic.twitter.com/FFoE9iKeCU

— SPACE.com (@SPACEdotcom) June 14, 2024

"Вояджър 1" и неговият брат "Вояджър 2" изследват област от космоса, в която никога досега не е попадал директно обект, създаден от човека, така че липсата на каквито и да било данни е доста неприятна за учените. Тези сонди са единственият начин, по който те могат директно да изследват междузвездната среда, и техните измервания вече разкриха важни подробности за това как е оформена нашата Слънчева система и докъде се простира "слънчевият балон" на Слънцето. Въпреки че често се казва, че сондите "Вояджър" са "напуснали Слънчевата система", те са напуснали само хелиопаузата и все още не са стигнали до хипотетичния облак на Оорт, за който се смята, че е най-външната зона на нашата гравитационно свързана система. За съжаление и двата "Вояджър"-а никога няма да стигнат до ледения ръб в изправност, тъй като генераторите им на борда продължават да губят мощност. При сегашната си скорост експертите от НАСА прогнозират, че на "Вояджър 1" ще са му необходими три века, за да достигне облака на Оорт. За да стигне до другата страна на облака, ще са необходими още 30 000 години. Инженерите прогнозират, че до 2025 г. "Вояджър 1" ще има поне един все още работещ инструмент и ще може да продължи да говори по мрежата на НАСА за дълбокия космос до 2036 г. Всичко зависи от това колко енергия е останала на сондата дотогава.

Прочети цялата публикация