Си Дзинпин представи визия за нов световен ред в сигурността и икономиката

Китайският президент Си Дзинпин призова членовете на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС) да се възползват от своя „мегамащабен пазар“, съобщава „Ройтерс“. В същото време той разкри амбицията си за нов световен ред за сигурност и икономика, който да представлява предизвикателство за Съединените щати, пише News.bg.
ШОС е създала модел за нов тип международни отношения, изтъкна Си във встъпителното си слово, обръщайки се към над 20 световни лидери на двудневна среща на върха, проведена в пристанищния град Тяндзин в Северен Китай.
„Трябва да се застъпваме за равноправна и подредена многополяризация на света, приобщаваща икономическа глобализация и да насърчаваме изграждането на по-справедлива и равноправна система за глобално управление“, посочи той.
Китай ще предостави два милиарда юана (280 милиона долара) безплатна помощ на държавите членки през тази година и още 10 милиарда юана заеми на банков консорциум на ШОС, добави Си.
„Трябва да се възползваме от мегамащабния пазар, за да подобрим нивото на улесняване на търговията и инвестициите“, настоя китайският лидер и призова ШОС да засили сътрудничеството в области като енергетика, инфраструктура, наука и технологии и изкуствен интелект.
Руският премиер Владимир Путин, индийският министър-председател Нарендра Моди и други лидери от Централна Азия, Близкия изток, Южна Азия и Югоизточна Азия присъстваха на церемонията по откриването в знак на солидарност с Глобалния юг.
Блокът, фокусиран върху сигурността, който започна като група от шест евразийски държави, през последните години се разшири до 10 постоянни членове и 16 държави наблюдатели.
Си Дзинпин призова партньорите в организацията да „се противопоставят на манталитета на Студената война и блоковата конфронтация“ и да подкрепят многостранните търговски системи. Думите му бяха очевиден намек за тарифната война на президента на САЩ Доналд Тръмп, която непропорционално засегна развиващите се икономики като Индия, чийто износ беше ударен с 50% мито миналата седмица.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш вчера заяви, че Китай е изиграл „фундаментална“ роля в поддържането на глобалния мултилатерализъм.
Анализатори твърдят, че Китай ще използва най-голямата среща на върха тази година, за да демонстрира алтернативна визия за глобално управление на водения от Америка международен ред - във време на хаотично вземане на политики, оттегляне на САЩ от многостранните организации и геополитически промени.
Пекин използва срещата на върха и като възможност да поправи отношенията си с Ню Делхи.
Моди, който е в Китай за първи път от седем години насам, и Си Дзинпин вчера се обединиха около мнението, че страните им са партньори за развитие, а не съперници, и обсъдиха начини за подобряване на търговските отношения на фона на несигурността относно митата в световен мащаб.
Прочети цялата публикация



САЩ, Русия и Китай могат да заличат Европа от историята
Как в Германия прахосват милиарди на данъкоплатците
Камелия извади гърдите сутрешно
Тайван уверява, че връзките със САЩ остават стабилни преди срещата Тръмп-Си
Кремъл е обзет от параноя! Владимир Путин се страхува от нов преврат
Учени от ИДП: Трябва да се преосмислят основните принципи от Устава на ООН
"Чаках дълго време". Тръмп наложи санкции на Роснефт и Лукойл. Москва била "несериозна" в решаването на украинсата криза
Поколението Z и последните издихания на десния популизъм
Нов обрат в позицията на Тръмп за Украйна
Карлос Насар за Стефан Ботев: Договор няма да подпиша докато той е президент
МВР: Над 40% от заснетите по българските пътища нарушители на средната скорост са чужденци
Как би могло да изглежда едно мирно споразумение за Украйна?
Учени засичат омари край българския бряг
Треньорът на Левски: Много съм доволен от влагането на играчите
Синер триумфира на Мастърса в Париж без загубен сет и отново е №1 в света
Москва отчете бойни успехи край Покровск
"Сараите" на Доган в "Бояна" са почти срутени
Волейболистките ЦСКА с чиста победа над младия тим на Дея Спорт
Черно море - Лудогорец 0:0 /първо полувреме/
Полицията в Берлин арестува заподозрян за планиране на терористична атака