Ще се промени ли картината на изборите след първите заявки за подкрепа на кандидат-президенти

Предсрочните местни избори в някои от кърджалийските села бяха важен фактор за решенията на ДПС и на ДОСТ относно позициите им на президентските избори. Това каза в интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" Евелина Славкова от Изследователски център "Тренд":
През 2011 г. ДПС препоръча на избирателите си да подкрепят Ивайло Калфин, но това беше само декларативна препоръка и тя не се осъществи. Какво показва сегашната им подкрепа? ДПС реши да подкрепи Пламен Орешарски още на първи тур. Още когато Орешарски през инициативен комитет обяви своята кандидатура, за всички хора, които наблюдават политическия живот, стана ясно, че зад тази кандидатура стои ДПС. Една от причините е опит за противодействие на една евентуална кандидатура на Лютви Местан за кандидат-президентската надпревара, но трябва да имаме предвид и някакви дребни детайли, които остават незабележими, но преди и по време на законовия период на обявяване на кандидатурите имаше предсрочни избори в три кърджалийски села. Това е важен детайл, защото тогава всъщност се видя силата на ДОСТ спрямо тази на ДПС. Видяхме сериозна подкрепа на ДПС в тези три кърджалийски села.
Цялото интервю с Евелина Славкова можете да чуете в звуковия файл.
Прочети цялата публикация



Новият градоначалник! Зохран Мамдани положи клетва като кмет на Ню Йорк
Решаваща година: Накъде Мерц води Германия
Инвазията на САЩ във Венецуела и многополюсният свят, в който живеем
В търсене на План Б: Съюзниците след Америка
Проправителствените партии печелят парламентарните избори в Египет
Петрол и още: интересите на САЩ, Китай и Русия във Венецуела
САЩ и Европа: идеологически противници и (все още) съюзници
Тръмп е господар на времето, а Путин - господар на огъня
Косово през 2025 г.: Политическа криза, четири пъти избори и връщане на кметове сърби
Демокрация или автокрация: тази битка предстои и в България
Радев ще връчи мандат за съставяне на правителство на ГЕРБ
Тръмп: Гренландия ще бъде наша, няма да я дам на Китай и Русия
В САЩ започна наказателно разследване срещу шефа на Федералния резерв Джером Пауъл ВИДЕО
Урсула фон дер Лайен подписва търговското споразумение с Меркосур в Парагвай на 17 януари
Зимни неволи: Хиляди туристи се оказаха блокирани в Северна Финландия, обявиха неучебен понеделник в Истанбул
Тръмп за Иран: Само да са посмели да ударят наши бази - отговорът ни ще бъде невиждан!
Орландо Меджик - Ню Орлиънс Пеликанс 128:118 /репортаж/
Симитли посрещна делегация от Монголия заедно с председателя на Групата за приятелство България – Монголия в 51-вото Народно събрание Росица Кирова
Свиреп студ сковава цяла България в понеделник, градусите падат до...
Българин занесе 3 бидона монети в банката, за да ги размени в евро