Здраве и стил на живот - избрано от печата

България е сред страните с най-висока смъртност от различни видове заболявания, сочи здравен доклад за 2016 изготвен съвместно от Европейската комисия, пише ТРУД, позовавайки се на БНР. Според него продължителността на живота в страната ни е с над 5 години по-кратка от средното равнище в ЕС. Освен това България е сред водещите държави по-висок процент на преждевременна смърт на хората в работоспособна възраст заедно с Унгария и Латвия.Общо над половин милион граждани в 28-те държави на ЕС между 25 и 64 години всяка година умират преждевременно от сърдечносъдови и респираторни заболявания, рак и диабет. Докладът изчислява, че това е загуба икономиките от 115 млрд. евро годишно, ако същите тези хора оставаха живи и допринасяха с труда си.
Виж повече
„Наздраве”! Обикновено казваме тази дума не само на маса, но и щом чуем някой да кихне, пише СТАНДАРТ. Оказва се, че нормалните човешки условни рефлекси като кихане, прозяване и пронтягане са полезни за здравето. Според учените те са създадени от природата, за да помагат на организма. Няма нищо по-нормално от кихането, когато в носа се натрупват твърде много микроли, алергени и прах. Независимо от причината за кихането обаче, не забравяйте да прикриете носа си с кърпичка. При кихане над 100 хиляди различни бактерии излизат от там със скорост 160 км/ч
Най-масовите цигари у нас стават над 5 лева кутията от следващата година, отбелязва ТРУД. Причината са окончателно приетите промени в Закона за акцизите и данъчните складове, според които от 2017 г. специфичният акциз на цигарите се увеличава от 70 лв. на 101 лв. на 1000 къса. Заради промяната цените на дребно на евтините цигари ще се повишат с около 15-20 стотинки.
Виж повече
Българите теглят по 3,126 млн. лв. кредити на ден, изчислява МОНИТОР на база последните данни на Българската народна банка (БНБ) за октомври 2016 г. Общо в края на миналия месец заемите на домакинствата възлизат на 18,490 млрд. лв., което е 20,8% от БВП. Ръст се наблюдава и при жилищните заеми. На месечна база увеличеното е от 7,4 млн. лв., а спрямо октомври на миналата година ипотечните кредити са нараснали с 90,2 млн. лв.
Една трета от българите, или 29%, планират да похарчат над 680 лв. по време на Черния петък тази година, остава на финансова тема МОНИТОР. Проучването е проведено през октомври тази година сред 1000 респонденти на възраст между 18 и 55 години. Традиционно Черният петък се провежда в последния петък от ноември след Деня на благодарността, а тази година денят за най-голямото пазаруване е на 25 ноември. Според проучването, най-продаваните стоки обикновено са малките електроуреди и телевизори, както и мобилни телефони, таблети и играчки. По отношение на профила на потребителите, повечето технологични артикули се закупуват от мъже на възраст между 25 и 45 години. Жените пък предпочитат артикули за лична грижа и продукти за деца.
Виж повече
Тайланд раздава визи без пари на българи през зимата четем в МОНИТОР. Азиатската страна отмени таксата за издаване на туристически визи за гражданите на 19 страни, сред които и България, през силния зимен сезон. Визите ще бъдат издавани безплатно, ако за тях се кандидатства в тайландски посолства или консулства. В случай че съответните молби бъдат подадени при пристигане в Тайланд, ще се плаща по-ниска такса. Мярката ще бъде в сила от 1 декември до 28 февруари.
Мариан Вълев удари джакпота на нашенския "Бродуей", след като дълго време се колебаеше дали да се завърне на сцената. Куката от крими сериала "Под прикритие" влезе в Народния през парадния вход, съобщава СТАНДАРТ. Кинаджията беше избран от известния режисьор и художник Петринел Гочев да бъде сред звездите в "Майстори" по Рачо Стоянов. В бъдещата постановка ще играе и Гергана Змийчарова, една от най-блестящите ученички на Цветана Манева и съпруга на Гочев.
Виж повече
Новият спектакъл на Нешка Робева стартира от Добрич, информира СЕГА. Две сватби, които заради грешка на организатора се правят едновременно на едно място, са в основата на "Търси се Фигаро - последната грешка на Нешка". Постановката, чието първо представление беше снощи в Добрич, е съвместна продукция с Русенската опера под диригентството на Найден Тодоров. Звучи фолклорна музика, а оркестърът на операта изпълнява класически произведения на Чайковски, Владигеров, Бизе, Верди и др. "И всичкото това нещо да се превърне в едно състезание, в едно кълбо от енергия между две групи млади хора, които, разбира се, на сцената се изявяват така, както е присъщо на младия човек.
Прочети цялата публикация




Кейт Уинслет с остър коментар за "ужасяващата епидемия от пластични операции" сред жените
Путин определи колко да пият руснаците и разпореди незабавно преструктуриране на руската икономика
Драгомир Симеонов: „Трябваше да ударя дъното, за да започна да се интересувам от мен самия“
Как стресът на работа разрушава здравето ни
Анна-Шермин от "Ергенът: Любов в рая" призна правила ли е секс за пари и други подробности от личния си живот
7 декември - ден на вяра, милосърдие и духовна сила
Топ ползи за здравето от лимоните
Йелена Докич с откровено послание от болничното легло
Дженифър Лорънс и Ема Стоун ще вдъхнат нов живот на Мис Пиги в самостоятелен филм
Виктор от „Ергенът: Любов в рая“ бил със 106 жени извън шоуто, ползвал приложения за запознанства
Напрежение в Своге, местните прогониха участници в митинга на ДПС (видео)
Марсилия надви драматично в голово шоу Унион Сен Жилоа
Монако постигна трудна победа над Галатасарай
Атлетико (Мадрид) победи като гост ПСВ Айндховен с 3:2 за трети пореден успех
Категоричен Тотнъм надделя с лекота над Славия Прага
Тотнъм надви чешкия Славия Прага с 3:0 в ШЛ
Аталанта победи Челси в Бергамо с 2:1
Ливърпул спечели с дузпа в края срещу Интер
Барселона победи Айнтрахт с два гола на защитника Кунде
Резултати и голмайстори в Шампионска лига