Премиера на Sketches of Spain на Биг бенда на БНР

За първи път в България Биг бендът на БНР и диригентът Антони Дончев представят проекта Sketches of Spain, създаден от Гил Еванс за легендарния Майлс Дейвис. Страстният испански фолклор, романтиката в музиката на Хоакин Родриго и Мануел де Фая и експресията на джаза ще бъдат съчетани в един концерт на 16 март 2017 г. (четвъртък) от 19:30 часа в Първо студио на БНР. Специален гост – на тромпета и флюгелхорната – ще е Росен Захариев - Роко.
Повече от 20 години Росен Захариев - Роко се развива и експериментира в света на свободния, импровизационен стил на джаз музиката и се отличава с изключителните си качества във всеки проект и състав, с който свири. Той започва да се занимава с музика от малък. Пее в Детския радиохор, увлича се по ударните инструменти и започва да свири на пиано. Чарът на тромпета го завладява на 10-годишна възраст. След като завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София, заминава да учи в Ротердамската консерватория при Боб Брукмайер. Няколко години живее и работи в Бостън и Ню Йорк, след което се завръща в България и през 2012 г. сформира състава "Metaфormoзa" заедно с Антони Рикев (бас), Николай Данев (барабани) и Мирослав Иванов (китара). Роко неведнъж се вдъхновява от неповторимия Майлс Дейвис и често намира поводи да изпълнява неговата музика. За Майлс Роко казва: Той е олицетворение на свободата и на откровения израз в музиката. Израз, необременен от страх, очаквания и преднамереност.
Роко работи в различни проекти съвместно с изявени джаз музиканти. През 2016 г. е специален гост на концерта на трио "Антони Дончев 3Up" в състав: Антони Дончев – пиано, Георги Дончев – контрабас и Борислав Петров – ударни. Концертът е излъчен по европейската радиостанция Еврорадио на 30 април по повод Световния ден на джаза. Тази година Роко и Антони отново ще бъдат заедно на сцена – Роко – като солист, а Антони – като диригент на Биг бенда на БНР.
Sketches of Spain е албум на Майлс Дейвис, записан между ноември 1959 и март 1960 г. в Columbia 30th Street Studio в Ню Йорк (САЩ). Той се смята за пример в така наречения "Third Stream" ("Трети поток"), включващ фюжъна в джаза, европейската класика и стиловете от цял свят. В албума си Майлс си партнира с композитора Гил Еванс, с когото реализират и други проекти, свързани в голяма степен с испанския фолклор.
За Sketches of Spain Еванс казва: Ние нямахме намерение да създаваме Испански албум. Двамата просто решават да направят аранжимент на Concierto de Aranjuez на композитора Хоакин Родриго. Приятел на Майлс му донася запис на този концерт и Еванс нотира музиката от него, тъй като не разполагат с партитура. Докато това се случва, те започват да слушат още испански фолклор и се запалват по звученето му. Така албумът се превръща в "испански".
През 1961 г. за албума си Sketches of Spain Еванс и Дейвис печелят германската награда за "Най-добра джаз композиция". Американското списание Down Beat, определя Sketches of Spain за един от най-важните музикални албуми на XX век с изключително интелектуално значение. През 2003 г. албумът е включен в списъка на списание Rolling Stone за 500-те най-добри албума на всички времена.
Билети на касата на Рекламно-информационен център на БНР, бул. "Драган Цанков" №4, в мрежата на eventim.bg и ticketsbg.com.
Вход свободен за ученици от музикалните училища и студенти от НМА "Панчо Владигеров" и АМТИИ – Пловдив, срещу показана ученическа или студентска карта.
Прочети цялата публикация

Отиде си композиторът и диригент на Биг бенда на БНР Янко Миладинов
Българската музика загуби своя маестро
Отиде си композиторът и диригент Янко Миладинов
Почина композиторът Янко Миладинов
Грандамата на българския джаз Камелия Тодорова празнува рожден ден днес
В Берлин не вярват, че САЩ ще анексират Гренландия, заплахите били "част от манталитета"
Тръмп оттегли поканата към премиера на Канада за Борда за мир, но подкрепата за него расте
Тръмп заяви, че оттегля поканата към Канада за участие в Съвета за мир
САЩ оттеглиха поканата си към Канада за Съвета за мир след коментар на премиера ѝ в Давос
Тротинетките ще бъдат записани в регистър, решиха депутатите в комисия
NASA разкри кои са най-реалистичните научнофантастични филми
Гренландия: Защо Тръмп е готов да разруши НАТО заради острова
Украинската армия: Ударихме стратегически петролен склад в руската Пензенска област
Десислава Радева: Приключих
Локомотив Новосибирск триумфира у дома, Симеон Николов с нова ключова роля за успеха
Snap магазинът на Ubuntu е все по-често атакуван от хакери. Canonical засега не прави нищо
Здравната комисия отхвърли законопроект за оценка на риска при ТЕЛК
МВнР с предупреждение: Очаквайте отмяна на полети и блокирани летища заради снеговалежите в САЩ
"Ще бъде смело": Какво си казаха Румен Радев и Илияна Йотова на раздяла (видео)
Десислава Радева с емоционално послание след края на мандата на Румен Радев