Ф. Джаноти: Приносът на България в ЦЕРН е голям

Приносът на България в ЦЕРН е голям, защото имате отлични учени, посочи генералният директор на Европейската организация за ядрени изследвания - ЦЕРН Фабиола Джаноти на среща с министър-председателя Огнян Герджиков.
По думите на Джаноти, страната ни е една от малкото балансирани държави, които, освен че влагат средства в организацията, успяват да получат възможност да използват научните разработки на ЦЕРН под формата на индустриални продукти.
Премиерът Герджиков също подчерта участието на български физици, математици и инженери във водещите научни и технологични проекти на ЦЕРН, което, според него, е от съществено значение за страната ни и спомага за развитието на науката у нас.
Министър-председателят и генералният директор на ЦЕРН са обсъдили проекти за засилване на двустранното сътрудничество, като създаването на регионален център за адронна терапия и център за биоинформатика в България. Била е разгледана и възможността за създаване на инкубатор за стартиращи фирми в София Тех Парк, в които да се използват нови технологии и иновации, разработени в европейската организация, уточняват от пресслужбата на Министерския съвет. Прочети цялата публикация




Голям успех! Саръбоюков с бронз на световното първенство по лека атлетика
Изследване на УНИЦЕФ: В България има места без течаща вода и канализация
Иво Аръков с официално обяснение за получените пари от Национален фонд "Култура"
Може ли да има MAGA в Европа: Селия Бьолен пред ДВ
ТОЛ системата става един от най-големите доставчици на свободни пространствени данни
Иво Аръков излезе с официално становище за колосалната субсидия за музикалната му кариера (ВИДЕО)
Джакпотът падна в София! Има първи тото милионер в евро
Спечелен е вторият най-голям джакпот в историята на тотото
Ирландска компания купи българската "Престиж-96"
Мениджърът на Лийдс: Обичам Илия Груев, той е фантастичен
Магнитни бури на 24 март 2026: NOAA с изненадваща прогноза за вторник!
Серия от взривове в Техеран след израелски удари
Европейски шампион се окичи с мартеница (СНИМКИ)
Неизвестни продължават да палят входа на блок в столичния квартал „Сухата река”
Рая Пеева и Явор Бахаров чакат бебе
Първият дипломат на Техеран: САЩ затвориха Ормузкия проток
ООН потвърди, че последните 10 години са били най-горещите
След зрелищна катастрофа с „Мерцедес“ край Бургас: Млада жена е в болница
Доналд Тръмп тласка войната с Иран към нов етап на ескалация