БНР | 07.07.2017 11:05:27 | 235

Пътеводител на фестивалния стопаджия – епизод 16: Велико Търново


От 8 юли до 8 септември шест български театъра ще участват със своите най-добри музикални продукции от последния сезон. Ще започне с Бургаската опера - сценичната кантата „Кармина Бурана“ на Карл Орф и балета „Болеро“ на Морис Равел, а ще завърши с концерта „Фондацията в операта“ с оркестъра на Русенската опера в летния театър в парк „Марно поле“. От Бургас ще представят още една своя продукция „Норма“ на Винченцо Белини (19.08). Освен закриването Русенци ще покажат и „Мария Десислава“ на Парашкев Хаджиев (4.08). Това е единственото българско оперно заглавие в програмата на фестивала и е свързано с годишнините на цар Калоян – 820 години от коронясването му и 810 от смъртта му. През тези два месеца ще може да се видят още: Старозагорската опера с три свои заглавия - вълнуваща постановка на „Лучия ди Ламермур“ от Гаетано Доницети (14 юли); операта „Селска чест“ на Пиетро Маскани и балета „Делвата“ от Алфредо Казела (26.08). Първият мюзикъл за този сезон на Царевец ще бъде „Котките“ на Андрю Лойд Уебър в изпълнение на Театрално-музикален продуцентски център – Варна (21 юли). На 9 август Варненската опера ще представи премиерата на операта „Манон Леско“ и веднага след това ще гостуват в Търново (11.08). Пловдивската опера също ще изнесе във Велико Търново две от премиерните си заглавия - операта „Травиата” на Джузепе Верди (28.08) и мюзикъла „Коса“ на Галт Макдърмът (5.09). В програмата на фестивала за първи път е включен и съставът на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“, който ще играе на открито през съгражданите си оперетата „Цигански барон“ от Йохан Щраус.

Историята на откритата сцена в старопрестолния град започва през 1985 година, когато Пламен Карталов поставя операта „Ивайло“ на Марин Големинов със състава на Софийската опера. Поводът е 800-годишнината от въстанието на болярите Асен и Петър срещу византийците и създаването на Второто българско царство. Представленията са само четири, но според статистиката те са посетени от 12000 души. През 1987 година друга българска опера „Цар Калоян“ на Панчо Владигеров е играна шест пъти и успехът е още по-впечатляващ. Нови спектакли на крепостта има отново през 2008 г. по случай 100 години от обявяването на независимостта на България, като освен опери вече се представят и балети. Първият летен фестивал „Сцена на вековете“ е през 2011 година. Тогава е изграден и специален театър със сцена и 1000 места за публиката.
Повече подробности за тазгодишното издание на „Сцена на вековете“ можете да чуете в звуковия файл в разговора с Нелина Църова, директор на дирекция „Куртура, туризъм и международна дейност“ в община Велико Търново.


Прочети цялата публикация