Спасителите, които търсят Боян Петров, са тръгнали по маршрута от лагер 3 към лагер 2

Очаква се днес да продължи издирването на алпиниста Боян Петров в Хималаите, вероятно в района между лагер 3 и лагер 2. Вчера, при последния лагер по пътя към връх Шиша Пангма, бяха открити негови вещи: тениска, инсулин и инсулинова помпа. От екипа на българския алпинист обясниха за "Хоризонт", че, когато тръгвал да катери връх, той оставял подобни неща в палатката, за да не му тежат, и може без проблем да издържи дни наред без инсулин.
"Няма шанс да се случи чудо с Боян". Това заяви в интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" Любомир Попйорданов, бивш председател на Българската асоциация за алтернативен туризъм:
"Беше хубаво да се намери и да си го върнем тук, но дъщеря му Тея много добре го е казала, че той е там, където винаги е искал да бъде – в планината. На тази спасителна операция в Хималаите трябва да гледаме като на нещо доста необичайно, едно постижение, че сме ангажирали толкова много хора, толкова много нации. Възможно е той да е скрил под някой навес и да не може да се види от хеликоптерите, но Боян има нужда от инсулин всеки ден. Това не е шега. Когато човек има диабет, трябва всеки ден да се грижи за своето здраве. Освен това стилът на изкачване на Боян, неговият стил на организиране предполага много лека екипировка. Той надали в този случай е направил изключение, тоест той не е екипиран за дълъг престой в планината".
"Връх Шиша Пангма е много коварен, самият Боян е казвал това", добави още Попйорданов:
"Има 21 загинали алпинисти на това място. В момента трябва да бъдем реалисти. В една акция все пак трябва да се мисли и за сигурността на тези, които я предприемат и извършват".
Цялото интервю с Любомир Попйорданов можете да чуете от звуковия файл.
Прочети цялата публикация



Първа звезда у нас? Кулинарни експерти от Michelin тръгват тайно по ресторантите в София
Безплатни ортопедични прегледи през април в Acibadem City Clinic ДКЦ – база Ортопедия
Двама убити, двама изчезнали и осем ранени след удар на иранска ракета в Хайфа
"Скоро интернетът в Русия ще е като този в Северна Корея"
Новият български сериал по романа „Дъждът оставя следи” с Геро започва на 27 май (ВИДЕО)
Лудогорец свива бюджета?
Героят на Левски си тръгва от „Герена“, търси се усилено заместник на Майкон
„Мач на Надеждата“ – нови имена се присъединяват към благотворителния двубой в Бургас
Руснаците си търсят "по-добра диктатура"
Транзитът на петрол и газ през Украйна е в интерес на Словакия
Феновете на Реал Мадрид настояват за раздяла с Мбапе: Събраха над 140 000 подписа за час
Новините на NOVA NEWS (05.05.2026 - 20:00)
Силвия Петкова за обратите, разделите и промените в „Животът по действителен случай“ по bTV
Сбогом на една звезда: Почина актриса от хитовия сериал "Шатовалон"
Microsoft, xAI и Google се съгласиха да предоставят своите AI модели на властите в САЩ за проверка
Галибаф обяви, че Иран "дори още не е започнал"
Избери най-доброто спасяване на седмицата след 32-ия кръг
Лъчезар Богданов: В краткосрочен план свиването на дефицита е неизбежна мярка