Галина Стоянова: Най-старият фестивал на розата е в Казанлък
Казанлък е домакин на 115-тия фестивал на розата. Кулминацията на празника предстои в края на тази седмица, в дните от 1-ви до 3 юни.
Оказва се, че това е и най-старият празник посветен на благоуханното цвете, който все още се провежда. Това разказа за Радио Стара Загора кметът на Казанлък Галена Стоянова. Тя от своя страна научила тази подробност в разговорите си с делегацията от южнокорейската столица Сеул. Многомилионният град е вече побратим на Казанлък. „Когато попитах кметът на Сеул защо са избрали нашият град, той обясни, че най-старият фестивал е в Казанлък, а са търсили фестивали с история, от които да се поучат. В Сеул също имат празник на розата, но е една на 3 години“, разказа Галина Стоянова. Тя припомни, че традицията в Казанлък започва през 1903 г. като празник на милосърдието и цветята. Прераснал в днешно време във фестивал на розата, който продължава един месец и е разпознаваем в цял свят.
Две юбилейни събития бележат празничната програма тази година. Едното е коронясването на 50-тата Царица роза. Тя вече бе избрана на пищна церемония на 18 май. Короната през следващата една година ще носи абитуриентката от Математическата гимназия “Никола Обрешков“ Михаела Хаджиева. Тя и нейните подгласнички, Елица Славчева от ПХГ “Свети Свети Кирил и Методий“ и Бианка Нягалова, също от Математическата гимназия, бяха избрани за първи път от царско жури, съставено от досегашните носителки на престижната корона Царица роза. „Има желание тези дами да създадат своя асоциация на Цариците рози на Казанлък и да реализират проекти свързани с милосърдието, за да се върнат към корените на празника“, разказа Галина Стоянова. Новата царица и нейните подгласнички ще са в центъра на тържествата и на 1 юни, петък, когато ще се състои и официалната церемония по короноването им на площад "Севтополис". В този ден Казанлък отбелязва и официалния си празник.
100-годишнината от началото на лютиерството в Казанлък е другият акцент от фестивала. Като за първи път градът ще е домакин на Международния фестивал по лютиерство, който ще бъде осъществен за първи път извън пределите на Италия. „Това стана възможно благодарение на почетния ни граждани от миналата година Едрьо Едрев, известен лютиер и първи българин, завършил знаменитата школа в Кремона, Италия“, каза кметът на Казанлък. Тя припомни, че в града пристигат уникални музикални инструменти и ценители от цял свят, включително и бивш министър на културата на Китай, който е част от журито на конкурса.
Община Казанлък ще подари на своите жители и гости няколко красиви музикални вечери в богатата празнична програма на Фестивал на розата 2018. За Празника на Казанлък - на 1 юни очаквайте в петъчната вечер от 22,00 часа празничен концерт на едни от най-обичаните български популярни изпълнители Любо Киров и Маргарита Хранова и техни незабравими хитове на площад „Севтополис“. На 2 юни, събота, по случай 100 години лютиерство в България, в музея на розата ще се състои и концерт от 19,00 часа на елитните музиканти от камерен оркестър „Софийски солисти“ и техния изискан класически репертоар .
Същата вечер на площад „Севтополис“ от 22,00 часа ще започне пищният спектакъл на Национален фолклорен ансамбъл „Българе“ и виртуоза Веселин Кузмов – гайда. Официалното закриване на Фестивал на розата 2018 на централния площад в града ще бъде на 3 юни, неделя вечерта, 20,00 часа с концерт на младите дарования на българската музикална сцена Ива и Велислава Костадинови, наследили огромния талант и любовта към българския фолклор на легендарната народна певица Гуна Иванова.
Кметът на Казанлък Галина Стоянова съобщи, че 4500 участника ще се включат в традиционното карнавално шествие на 3 юни в неделя на обед. По централните улици на града ще преминат младите хора от Казанлък и всички културни и образователни институции, водени от Царица роза и нейните подгласнички. Очакват се и над 100 хиляди туристи да посетят Казанлък. „Оказва се, че са недостатъчни местата за настаняване не само в Казанлък, но и в съседните градове Стара Загора, Велико Търново и Павел баня. Хубаво е такова място като Казанлък да предлага и висок клас хотелска част, защото това се търси“, разказа кметът Стоянова. Тя припомни, че затова общината е положила усилия този празник от тридневен да стане поне един месец и да привлече повече туристи.
В дните на Фестивала на розата и в рамките на Международния конкурс Казанлък ще бъде посетен и от повече от 100 дипломати – представители на държавите-членки на Европейския съюз – т.нар. античи.
По повод проблемите на розопроизводителите от региона и техните протести заради ниските изкупни цени, обричащи ги на фалит, кметът Стоянова заяви, че смята за нужно да се направи закон за розата. „Така ще се регулират отношенията между розопроизводители и розопреработватели, а и държавата да даде насока и приоритет на този поминък, защото ако България се слави с нещо в целя свят – това е точно отглеждането на роза дамасцена“, каза Стоянова.
Подробности чуйте в интервюто на Иван Славов с кмета на Казанлък Галина Стоянова:
Прочети цялата публикация