Fakti.bg | 20.03.2020 21:00:46 | 205

Култура вкъщи: Гледайте театър и опера онлайн


Във време на извънредно положение и социална дистанция, не бива да се лишаваме от културна храна, която достига до нас чрез интернет. Театрални представления и спектакли на Софийската опера имате възможност да проследите в дигиталното пространство. Столични театри също осигуряват тази възможност. Ето какво можем да гледаме онлайн:

Театър-лаборатория „Алма Алтер“ предава онлайн програмата си за месец март. Може да гледате представленията тук: https://www.facebook.com/theatre.almaalter/

21 март

„Септември“ по Гео Милев, 2018

Онлайн на живо

За много от нас изкуството е всичко, което имаме и е единственият начин да се изразяваме. Трудно е да живеем без него, а знаем колко важно е сега да пазим себе си и хората, които обичаме. Ето защо тази Събота (21.03) актьорът Георги Арсов и хореографът на Алма Алтер – Петя Йосифова-Хънкинс ще отключат желязната врата, за да ви поканим да гледате от домовете си на живо спектакъла “Септември” по Гео Милев.

23 март

„Раната Кармен“, 2005

Кармен, една циганка с циганска кръв, с циганска стръв за живот. Готова на всичко в имато на любовта, онази изпепеляващата, след която въглените тлеят като падащи звезди. "Ние циганите не сме родени да садим зеле, съдбата ни е да живеем на гърба на другите и повярвайте ми това не е нито по-лесно, нито по-приятно." Един спектакъл за мечтатели, които палят огньовете си всяка нощ на различно място.

25 март

„Перфораториум“, 2005

Eдин от най-прогресивните аспекти в България със сигурност са изпълнителските изкуства. Перфораториумът на Иво Димчев с младите изпълнители на театрална лаборатория „Алма Алтер“ категорично описва алтернативните нужди и желания на новия български театър както в неговата форма, така и в неговото съдържание. Костюмите, които са военни зелени ризи, червени шапки за къпане и черни панталони са визуална връзка към основна тема на генетичната наука и репродукцията и служат за свързване на изпълнителите като едно семейство. В този мотив всички актьори запазват своите индивидуални личности и в хореографията всеки изпълнител се възползва от възможността да представи уникален момент на публиката.

26 март

„Кралят умира“ по Йожен Йонеско, 2019

Кой съм? Кралят или шутът на краля? И това го пропуснах. И това го изтървах, защото вече няма крал, няма шут. А как би могло да ги има, когато са разделени, а единият без другия няма как да бъде.Това освобождава един самотен женски глас, който постепенно въвежда една упокойна песен, която никой не чува, защото вече няма никакъв смисъл. Какво може да бъде успокоено, когато нищо не съществува?

Не разбрах, сметнахте че бълнувам? Защо да живеем един живот, който вони с миризмата си, вместо да търсим аромата, който все още не сме познали. Ако съществуват толкова много неща, защо и това да не съществува?

27 март

„Хамлет или три момчета и едно момиче“, 2011

28 март – 24 часа Нон Стоп Театрален Маратон, предаване Ателие на ТВ Алма Алтер, 2011

24 часа никой не напуска театъра. Сто непознати се срещат на сцената. А там непрекъснато се случва нещо зад кулисите, и в публиката. В пространството на Театрална Работилница "Алма Алтер" се случи поредният експеримент. 24-часовият театрален маратон 2012 на Университетския театър се проведе под надслов "Убийствен маратон". В основата му лежи спектакълът „Игра на убийство", в който първо актьори и затворници разменят местата си, а после -- актьори и зрители. В един момент никой не е сигурен кой е всъщност. Бъркат ли актьорите театъра и реалността или за тях театърът е реалността? И кой кого убива в театъра? „Първото нещо, което трябва да разберете, е, че не трябва да говорите от името на другите. На сцената всеки знае това, което знае, мисли това, което мисли, чувства това, което чувства... И е толкова добър или толкова лош, колкото е. С една дума -- бъдете такива, каквито сте. Бъдете себе си. " -- споделя директорът Николай Георгиев.

29 март – 24 часа Социален Експеримент „Без граници“, 2017

30 зрящи, 30 незрящи студенти в Софийския университет и 10 актьора се затвориха в рамките на 24 часа в театър-лаборатория „Алма Алтер“. Заедно те участваха в различни итеракции, гледаха и създаваха представления, танцуваха, бориха се и всичко това без сън, без интернет, без телевизия. Успяха ли всички да завършат експеримента? Какви конфликти се породиха? Как бяха решени? Кои са новите актьори в театър-лаборатория „Алма Алтер“? Ще бъде ли експериментът начало на една традиция?

Филмът се казва „Без граници“.

30 март

„Албена“ по Йордан Йовков, 2018

31 март

„Орфей или върни се в своя ад, човече“, 2012

Английска версия

Силата на човешката личност като пример за нейното собствено развитие и като пример за развитието на другите. Това е посланието. Да се извисиш до върха на своите възможности и с въжето на своята опитност да дадеш възможност на другите да се извисят до своя собствен връх.

ОНЛАЙН ОПЕРА

Софийската опера и балет също започна безплатни излъчвания на перли от репертоара си, които могат да бъдат гледани на официалния сайт на операта, както и на фейсбук страницата.

Ето я и програма на онлайн излъчванията на сайта и фейсбук страницата на Софийската опера.

21 март 17:00 ч.

ДОН КИХОТ опера от Жул Масне

/запис от 2009г/

Диригент: Франческо Роза

В главните роли: Орлин Анастасов, Венцислав Анастасов, Цвета Сарамбалиева

22 март 16.00 ч.

ДЖОКОНДА опера от Амилкаре Понкиели

/запис от 1999г/

Диригент: Георги Нотев

В главните роли: Гена Димитрова, Никола Гюзелев, Румен Дойков, Стефка Минева,

Живко Пранчев, Елена Чавдарова-Иса

Прочети цялата публикация