OFFNews Политика | 06.04.2020 17:45:22 | 507

Депутатите се отказаха от заплатите си до края на извънредното положение


След 11 часа препирни и скандали депутатите решиха, че ще се откажат от възнагражденията си до отмяната на извънредното положение. Предложението дойде съвсем неочаквано от ГЕРБ.

Заплатите след удръжките ще постъпват по сметка на здравното министерство, за да бъде използван за борбата с коронавируса, обясниха замисъла си управляващите.

Същата мярка ще важи и за висшите представители на изпълнителната власт - членовете на правителството и на политическите кабинети, и шефовете на държавни и изпълнителни агенции. Но ще бъде приложена така, че да не повлияе на възнагражденията
на президента и вицепрезидента, висшите ръководители на съдебната власт и на различните регулаторни органи, чийто заплати са обвързани с депутатската.

ГЕРБ получи похвала от партньорите си в правителството и "Воля". "Карате ме да се чувствам горд, че съм част от това Народно събрание", каза лидерът на "Воля" Веселин Марешки.

До това положение се стигна след като се разбра, че депутатите ще получат увеличение на заплатите си заради вдигането на средната работна заплата. Това предизвика взрив от недоволство, подигравки и критики. А председателят на НС Цвета Караянчева се оплете в оправдания - от вдигане на възнагражденията, за да се дарява, до популизъм е, ако не се вдигнат.

От ГЕРБ, които предизвикаха скандала, сега предложиха заплатите да не се преизчисляват за срока на извънредното
положение, ако надхвърлят полученото за декември 2019 г. Тогава парламентаристите са взимали близо 3900 лв.

Идеята се хареса на ДПС, които обявиха, че това е подходящ начин да се покаже съпричастност към гражданите по време на кризата. Йордан Цонев предложи спестените пари, които ще останат в бюджета на парламента, да бъдат пренасочени към сметка на здравното министерство за борба с коронавируса.

За БСП мярката е половинчата. Социалистите поискаха нивото на заплатите да бъде свалено до размера им в края на предния парламент – 2976 лв., при това за постоянно. 

От „Воля” обаче удариха всички в земята по популизъм – поискаха възнаграждението на народните представители да се изравни с минималната заплата, която е 610 лв. „Хубаво е да видим дали можем да живеем с толкова”, каза депутатът Пламен Христов.

„Обединени патриоти”, които не внесоха свое предложение, се сетиха, че са предлагали преди намаляване на заплатите. „Сега, когато ГЕРБ внасят, не са популисти. Аз не мога да разбера каква е логиката на нещата”, раздразни се Юлиан Ангелов от
ВМРО. И предложи депутатската заплата да бъде постоянно съкратена на 50% от средното възнаграждение в страната.

Прочети цялата публикация