БНР | 17.04.2020 10:49:01 | 356

Доц. Каравълчев: Най-тъжният ден за човечеството е и ден на надеждата

"Разпети петък е най-тъжният ден за човечеството. Най-тъжният ден от годината, който повече от 2000 години се повтаря, защото на днешния ден всички ние сме съпричастни към разпъването на кръст на нашия спасител. Който дойде на ни изкупи от грехопадението, а ние за благодарност го разпънахме на кръст". Това каза пред БНР доц. Венцислав Каравълчев - преподавател в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

По думите му колкото и тъжен да е този ден, той е и ден на надеждата, защото:

"Винаги след разпятието идва и възкресението".

В предаването "Хоризонт за вас" доц. Каравълчев посочи, че животът на хората в годините назад е бил свързан със земята - сам е произвеждал всичко, затова:

"За да даде трудът му плод, човекът непрекъснато се е осланял на Бога, поглеждал е към небето, молел се е. Бог неизменно е присъствал в живота на човека". Днес е съвсем различно, изтъкна богословът:

"Колкото повече получаваме, толкова повече ставаме нехайни към причината да имаме всичко това, именно нашият Господ".

Доц. Венцислав Каравълчев заяви по повод критиките към БПЦ, че храмовете са останали отворени по време на извънредното положение в страната:

"Има не само телесна лечебница, но и духовна. Когато правителството затвори болниците, тогава с пълно основание може да затвори и църквите".

Според него обществото, човечеството ще влезе в сериозна духовна криза след този период на затваряне по домовете. Той сподели впечатлението си, че част от обществото си дава сметка за това, което се случва:

"Разбират защо живеем в период на много сериозна криза. Но има и много, които без да се замислят много, не си дават реално сметка, че този живот без църквата, без Христос няма никакъв смисъл".

Цялото интервю на Снежана Иванова с доц. Венцислав Каравълчев в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

Прочети цялата публикация