Анелия Иванова: Около 60% ръст на доходите ще върне българите от полетата на Европа

"Анализите показват, че около 60% ръст на доходите в земеделието може да върне нашите сънародници от полетата на Западна Европа, защото българите работят в сектор "Земеделие", но не в България". Това каза пред БНР Анелия Иванова - председател на Федерация "Земеделие" в КТ "Подкрепа". Тя даде пример с цената на труда във Франция, където е 10,15-10,20 евро на час. Иванова уточни, че за България няма такава статистика за цена на труда на час, но масово става дума за заплащане в размер на минимална работна заплата:
"Фермерите казват, че по време на кампания плащат около 1200-1500 лева, но няма работници. Отговорът на въпроса защо няма работници е несигурността в работата - тя е сезонна. Ние предлагаме тези работници да бъдат наети на трудов договор и ако е възможно, да бъдат прехвърляни от едно стопанство в друго - през целия сезон. Започвайки с брането на рози, да приключат дейността си есента с брането на гроздето".
Анелия Иванова припомни, че заради кризата с коронавируса ЕК е предоставила различни мерки за увеличаване на държавните помощи:
"Ние предлагаме част от тези средства, които се отпускат, да бъдат насочени пряко към подпомагане на доходите в сектора с около 60%".
По думите ѝ: "Ниската цена на труда, която плащат фермерите, е основната причина за липсата на желание у българите да работят в земеделието. В същото време тази работа не е устойчива, в сектор "Земеделие" работата е сезонна. Затова предлагаме държавата да направи всичко необходимо, за да подпомогне доходите на работниците във фермите".
В предаването "Преди всички" Иванова заяви, че Агенцията по заетостта трябва да се включи по-активно в изпълнението на посредническата дейност между търсещите работа и предлагащите.
Прочети цялата публикация



"Черните лебеди", които накацаха правителството на Гюров
Продължава бумът на безалкохолната бира, пивоварите отчитат рекордни инвестиции
Включването на Азербайджан във война с Иран ще се отрази на джоба на българите
Доналд Тръмп: Иранският президент поиска прекратяване на огъня
Служебният министър на земеделието: Няма предпоставки за увеличаване на цените на храните
НАТО: България ще изразходва 2,14% от своя БВП за отбрана
Държавата и бизнесът синхронизират действията си за успешен летен туристически сезон
Жертва на Джефри Епстийн проговори за българската аудитория (ВИДЕО)
ЕЦБ запази нивото на основните лихви: ето как реагираха водещите централни банки
Пентагонът евакуира американски войски от няколко бази в Близкия изток след ирански удари
Техеран заплаши с удари столицата на Израел и страните, приемащи американски военни бази
Президентът на Иран: Избиват семействата на дипломатите ни, нека светът сам определи коя страна наистина е за преговори
Китай картографира океанското дъно, подготвяйки се за подводна война със САЩ
Днес откриват летния мото сезон в Бургас
Иран прати пореден ракетен залп към Израел, експлозии отекнаха северно от Техеран
Украйна не се споменава в проектобюджета на САЩ за фискалната 2027 г.
Reuters: Войната срещу Иран може да засили влиянието му в региона, смята разузнаването на САЩ
Иран удари два хеликоптера UH-60 Blackhawk, участващи в издирването на изтребителя F-15E и втория му пилот