БНР | 08.07.2020 13:44:25 | 254

Проф. Щерев: Секциото крие рискове за майката и за плода


Обмисля се повишавана на цената на клиничната пътека за физиологично раждане, съобщи преди дни председателят на Надзорния съвет на НЗОК и заместник-министър на здравеопазването Жени Начева след среща с Касата и БЛС.

Идеята е сега съществуващата пътека да се раздели на две и пътеката за естествено раждане да е 1100 лв., а тази за секцио да остане без промяна.

Миналата година Евростат съобщи, че България е на 5-о място в ЕС по брой раждания със секцио. По данни на здравното министерство, за 2018 година близо половината бебета в България са родени след цезарово сечение. Ако към тях се прибавят и лекарски намеси при нормално раждане, напълно естествено родените бебета стават около 40%.

Пред БНР професор Атанас Щерев коментира, че новата промяна е справедлива, поне за по-малките болници, където има малко раждания, за да могат те да си попълнят бюджета „защото това, което плаща Касата е напълно недостатъчно за обслужване на родилката, на раждането и така нататък“. Той обаче подчерта, че съветите на Световната здравна Организация и на Световната асоциация на акушер-гинеколозите обаче, са че секцио трябва да се прави в не повече от 15% от случаите.

„Затова именно трябва да се ангажират държавните институции цената за цезарово сечение и за нормално раждане да бъде една и съща и, независимо от правата на пациентите да разполагат със собственото си тяло, че акушерът може да откаже да извърши тази интервенция, ако няма медицински индикации. За да се изпълни всичко това, съветват тези две световни организации, да се ангажират институциите всяка болница да се задължи да съобщава какъв е процента на секциите, ежегодно, и да се активират пациентски организации, за да може подлежащите на раждане да разберат какви са опасностите от едно секцио“

Оперативното раждане крие рискове за плода

Бившите източноевропейски страни имат повече случаи на секцио от останалите европейски страни. Проблемът се среща често в развиващия се свят.

Тенденцията започва преди около 20-30 години, обясни той.

Ражданията със секцио са станали „мода в цял свят“ и „хората свикват на по-лесното“ – да плануват ражданията за ден и час. Освен това е по-лесно за лекарите. Едно раждане отнема средно 12 часа, а секцио – 1. Воденето на нормално раждане е по-трудно.

Майчината смъртност при секцио е около 3 пъти по-висока

Обикновено в западните страни е около 3 на 100 000 раждания майчина смъртност. В тези страни, където имат около 50% секции или повече, достига до 10 на 100 000 раждания.

Рискове за новородените:

„Има такива данни, върху стотици хиляди раждания, които показват, че децата, които са родени със секцио боледуват по-често, статистически значимо, от астма, алергични заболявания и други автоимунни заболявания. Всеки може да провери в интернет и в специализираната литература за тези данни! Това е много логично, защото дихателната система на плода съзрява последна преди раждането - последните една-две седмици. Когато се роди недоносен плод, обикновено имаме проблем, който казваме „дистрес синдром“ - не може да диша новороденото добре и трябва да обдишва. Когато е доносено детето, тогава алвеолите са раздути и то плаче добре и диша добре. Самото раждане в продължение на 8 - 10 - 12 часа е непрекъснато „мачкане“ на бебето. Това е физиологичен процес, през който се активизират надбъбречните жлези, произвеждат се кортикостероиди, а тези кортикостероиди водят до увеличаване на продукцията на сърфактант и така при раждането бебето диша по-добре, отколкото децата, които се раждат чрез секцио“.

Препоръката на СЗО и Международната асоциация на акушер-гинеколозите е цените да бъдат еднакви, защото секциото по начало струва 4-6 пъти повече в други страни, отколкото нормалното раждане

Прочети цялата публикация