И социалните групи помагат за пазаруването

Вече не само съществуват алтернативи на традиционното пазаруване в големите вериги, но някои от тях имат и свои почитатели.
Има хора, които предпочитат фермерските пазари, които привличат с факта, че можеш да купиш директно от производител. Други членуват във фейсбук групи в които също се избягна посредник, а и можеш да разчиташ на отзивите на клиенти.
Такива групи има за билки, за млечни продукти, за мед, за консервирани храни, някои от тях са с десетки хиляди членове.
В България като че има дефицит на т.нар. къси вериги на снабдяване. В този контекст онлайн и пазаруването през фейсбук групи не сало е легитимен, но и приветстван начин. Това подчерта пред Радио София Богомил Николов изпълнителен директор на Българската национална асоциация “Активни потребители”.
Той припомни, че преди около два месеца е приет нов Закон за храните, който предвижда да има контрол при интернет търговията с храни. Предстои обаче да бъдат приети и наредби към този закон.
„Надяваме се детайлите да осигурят безопасност за потребителите, но и да не добавят тежест за производителите и да убият вече доказани положителни практики.“
Богомил Николов припомни, че съществуват стоки със специален режим на съхранение, те са по-рискови за поръчка по интернет, защото има нужда от условия и време за доставка.
Много е важно да са доверяваме на сигурен, доказан източник за пазаруването, допълни Николов. Ако фейсбук групите са устойчиви във времето, там ще има натрупани отзиви, които допълнително служат за ориентир на нови членове на общността. Но трябва да сме предпазливи към новопоявили се групи.
Важи правилото: Ако до този момент не си пазарувал по интернет, вслушай се в съветите на близки с опит.
Чуйте разговора на Данаил Конов и Антония Руменова с Богомил Николов.
Анкета на Мария Илиева показва защо въпреки предимствата, някои хора имат резерви и продължават да разчитат на големите вериги магазини или традиционните плод-зеленчуци. Чуйте.
Прочети цялата публикация