Fakti.bg | 26.09.2020 20:26:43 | 398

Ботев (Пд) удари Левски (ВИДЕО)

Ботев (Пд) превъзмогна тежката седмица, през която тимът беше епицентър на сериозно напрежение и скандали. Селекцията на Ферарио Спасов демонстрира мобилизация във възможно най-добрия момент и спечели дербито с Левски на Коматево с 2:1. В герой за "канарите" се превърна нападателят Атанас Илиев, който реализира и двете попадения в мрежата на Николай Михайлов.

За гостите от дузпа се разписа Борислав Цонев, но това се оказа крайно недостатъчно поне за точката. Изобщо вечерта на вековниците в Коматево не бе никак приятно. Освен поражението, тежки контузии получиха Радослав Цонев и Матео Стаматов. Като за капак, враждуващи фенове на Левски си спретнаха масов бой в сектора за гости, който завърши с множество арести.

Победата изкачи Ботев (Пд) до 11-ото място във временното класиране. Левски е шести.

Въпреки тежката седмица, футболистите на Ботев стартираха дербито с пределна мотивация. Нещо повече, гол в мрежата на Ники Михайлов можеше да има още в 38-ата секунда. Тогава Ивайло Найденов проспа далечен пас към Филип Филипов. Нисичкият бранител обаче не успя да отбележи след изстрел с глава.

Селекцията на Ферарио Спасов усети, че "слабото звено" в редиците на техния опонент е Ивайло Найденов и за втори път се възползваха от неговата разсеяност. В петата минута Цикарски избяга от опеката на "синия" юноша и само това, че не успя да отиграе с глава, донякъде спаси вековниците от попадение.

Левски внесе много опасност пред пловдивската врата още с първата си атака в мача. Паулиньо демонстрира скоростна техника, след което отправи мощен шут, спрял се в ръцете на Виктор Генев. Моментално гостите поискаха дузпа, но реферът Георги Димитров счете, че няма достатъчно основание да отсъди наказателен удар.

Събитията в този двубой нямаха край. В 9-ата минута голям проблем връхлетя треньорския щаб на Левски. Радослав Цонев получи травма в коляното и се наложи да бъде заменен принудително от французина Тома Даске.

Ботев все пак се възползва от поредната добра ситуация и резултатът логично бе открит от Атанас Илиев в 14-ата минута. Тодор Неделев комбинира добре с Мите Цикарски, който напредна през центъра и пусна отличен извеждащ пас за Атанас Илиев. Нападателят избяга умело от Живко Атанасов и сам срещу Михайлов не сбърка за 1:0! Всичко това се случи, докато в сектора за гости имаше зрелищен бой между фенове на "сините", което донякъде разсея и техните любимци, играещи на футболния терен.

И докато софиянци свикнат с ролята си на изоставащи, много скоро Ботев ги респектира с още едно попадение. Матео Стаматов сбърка с изграждането на левскарска атака. От това се възползва Славчо Шоколаров, който отправи прецизен до милиметър пас за Атанас Илиев. Този път таранът се оказа неразгадаем ребус за Алекс Петков и с мощен шут остави Михайлов без възможност за адекватна намеса.

За щастие на своите биещи се поддръжници, Левски успя бързо да върне едно попадение. В 26-ата минута Борислав Цонев демонстрира добра техника на малък периметър и навлезе в наказателното поле на Ботев. Въпросният бе побутнат леко отзад от Филип Филипов и този път съдията Димитров прецени, че трябва да отсъди дузпа. Потърпевшият се нагърби с отговорната задача и прати Аргилашки в обратния ъгъл.

Постепенно самочувствието на гостите нарасна, а това увеличи и офанзивните събития пред вратата на пловдивския опонент. В 35-ата минута стражът Аргилашки спаси акробатично след удар от фаул на Боби Цонев, а при последвалия корнер бе на точното място след насочване с глава от Тома Даске.

Найджъл Робърта пробва да възстанови паритета малко преди почивката. В даденото продължение, нидерландецът получи остра топка от Насиру Мохамед, но предпочете да отиграва прекалено трудно и ударът му премина високо над горната греда.

По-силно начало на втората част определено бе за "канарите". Възпитаниците на Ферарио Спасов няколко пъти внесоха сериозно напрежение в полето на Левски, но бранителите на "сините" удържаха на критичните изпитания.

Найджъл Робърта потърси топката на първа греда при центриране от корнер и беше много близо до това да отбележи в 55-ата минута. Изстрелът му с глава обаче премина на сантиметри от десния страничен стълб на Аргилашки. Борислав Цонев опита късмета си от пряк свободен удар в 62-ата минута. Изпълнението на Близнака си заслужаваше, но и точната намеса на Георги Аргилашки също!

Много малко не достигна на домакините за това да завършат своята атака по голов начин в 68-ата минута. Работов и Джонатан комбинираха умело вдясно, след което само намесата на Живко Атанасов възпря от това топката да достигне до дебнещия Атанас Илиев.

Втора принудителна смяна трябваше да прави Георги Тодоров в редиците на Левски. 20 минути преди края, Матео Стаматов се приземи лошо на дясното си коляно и това доведе до неприятна негова контузия. Така на терена се появи Орлин Старокин.

Финалният натиск на Левски не беше особено впечатляващ, но все пак доведе до изгодна възможност за изравняване в 88-ата минута. Стивън Петков свали с гърди за Стайн Спиерингс, който шутира силно от границата на наказателното поле. Аргилашки обаче отново бе достатъчно стабилен.

На 3 октомври Левски приема на свой терен коравия тим на Ботев (Враца). Ботев (Пд) гостува на ФК ЦСКА 1948.