БНР | 02.10.2020 14:43:41 | 492

Илхан Кючюк: Резолюцията за България може да не мине в този вид в ЕП


Резолюцията за България, която бе гласувана на 1 октомври в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи, може да не мине в този вид в пленарна зала в понеделник, предупреди в неформален разговор с журналисти евродепутатът от "Обнови Европа" Илхан Кючюк. В приетия вчера текст се констатира значително влошаване на принципите на правовата държава, демокрацията и основните права и се настоява мониторингът над страната ни да продължи.

Кючюк подчерта, че по документа предстои още работа, както и че ще има допълнителни обсъждания. "Много често сме били свидетели на промяна на резолюциите. В пленарната зала не са 60, а 705 души", допълни той. Колегата му от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Петър Витанов е на мнение, че това е първият дебат за България, който ще завърши с резолюция. Той определи констатациите в нея като "тежки, а тонът като тон без аналог". "Езикът е категоричен и не позволява никаква интерпретация. Вече има нов тип отношения на европейските ни партньори към управлението на България", подчерта Витанов.

"Никой от Европейската народна партия, както и от европейските консерватори и реформисти не е гласувал този ляв текст", заяви от своя страна евродепутатът Андрей Ковачев. Той допълни, че има голямо разминаване между доклада на Европейската комисия за България и текста на резолюцията. Като пример той даде цитирано последно проучване на "Евробарометър", според което 80 на сто от българите имат чувството за корупция, срещу което ЕНП са поискали да се публикува общото усещане в ЕС, което е 71 на сто и България е на 14-то място в Общността, но искането е било отхвърлено. Той добави, че не трябва да се злоупотребява с Европейския парламент за политически цели, но според него, за съжаление БСП го прави. "Не смятам, че трябва да коментирам изказването на комунистката Клеър Дейли", каза Ковачев и го определи като "доста вулгарно". Клеър Дейли каза: "Нашите фондове са жизненоважната кръв за тези смучещи вампири, които живеят чрез тях. Трябва наистина да спрем това, защото продължи много дълго". 

"Емоциите много често са лош пророк в политиката, макар че седмицата ще бъде наситена с тях", каза Илхан Кючюк и заяви, че дебатът, който ще се води в понеделник, не е срещу българските граждани и държава. "Той се води за принципи, залегнали в договорите на ЕС. Целта на резолюцията е да промени ситуацията в една държава, затова тя трябва да е балансирана и реалистична, за да се ползва с доверието на гражданите", допълни той. 

Евродепутатът от Партията на европейските консерватори и реформисти Ангел Джамбазки отбеляза, че гласовете са разделени почти наполовина в комисията и окончателният текст ще стане факт след гласуването в пленарната зала. Тя бе приета с 35 гласа "за", 30 "против" и 1 въздържал се. "Възразяваме срещу обвързването на върховенството на закона с политика и идеология", каза още той и допълни, че европейските средства трябва да бъдат контролирани,  европейска прокуратура трябва да има, но само, за да задейства националните системи при проблем.

Принципно всички евродепутати се обявиха за свалянето на мониторинга над България, но с различни мотиви. Петър Витанов, например, припомни, че  БСП го смята за дискриминационен, а и не е довел до необходимата промяна. "Не може две държави да бъдат изваждани пред скоби", каза пък Илхан Кючюк.

Иначе, кратка справка от гласуването на резолюцията в Комисията по граждански свободи показва, че тя е изцяло подкрепена от членовете на Прогресивния алианс на социалистите и демократите, "Обнови Европа", Партията на Зелените/Европейски свободен алианс, крайната левица и 2-ма необвързани. Против са гласували, както съобщи евродепутатът Андрей Ковачев, ЕНП, Партията на консерваторите и реформистите и "Идентичност и демокрация".

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


Прочети цялата публикация