Какво се случи в света на шоубизнеса и културата през изминалата седмица

Европейските филмови награди ще бъдат представени във виртуален формат от Берлин, съобщиха организаторите. Церемонията, 33-ата поред, ще бъде изцяло онлайн, без публика и ще се излъчи на 12 декември от германската столица, където е базирана Европейската филмова академия. Тя ще се излъчва на сайта на наградите и в профилите на академията в социалните мрежи. Номинациите ще бъдат огласени онлайн на 10 ноември съвместно с Европейския филмова фестивал в Севиля, Испания, дългогодишен партньор на Европейската филмова академия.
А на 12-ото издание на филмовия фестивал „Люмиер” в Лион бяха показани премиерно 23 от лентите, предвидени за излъчване на „Кан”, който беше отменен заради пандемията. Фестивалът „Люмиер” е поклон към класическото кино, но включва и по-съвременни творби. Наградата „Люмиер” получи режисьорът Жан-Пиер Дарден и брат му Люк – продуцент. Присъстваха американският режисьор и сценарист Оливър Стоун, който представи обновена версия на филма „Роден на четвърти юли” и мемоара си „В преследване на светлината”. Свои продукции в Лион представиха и актьорът и режисьор Виго Мортенсен, датският режисьор Томас Винтерберг и актьорът Мадс Микелсен. Ето какво споделиха френската актриса Еманюел Дево и режисьорът Тони Гатлиф:
„Винаги е удоволствие да бъда на фестивала „Люмиер”. Тук съм всяка година. Сега чувството е като на ново начало. И тъй като това е фестивал без конкурсна програма и същевремено съживява наследството на киното, е удоволствие да си тук, без да се състезаваш.”
„Когато ходя по улицата и наблюдавам хората, усещам депресията, наистина. А нашата работа е срещу това. Каним хората да отидат на кино и да гледат филми, с целта да се почувстват добре и да забравят за негативните неща.”
Галерия в Москва изложи автографи на холивудски звезди, спортни герои и литературни гении, които са достъпни за покупка. В експозицията са включени автографите на Дженифър Анистън и Пиърс Броснан, включена е подписана от Даниел Радклиф вълшебна пръчица, както и ръкавицата на Фреди Крюгер от филмовата поредица „Кошмари на Елм стрийт”. Изложено е и първото издание на „Война и мир” с подписа на Лев Толстой. Един от любимите експонати на Иля Слуцкий, съосновател на проекта, е писмо на писателя Антоан дьо Сент-Екзюпери:
„В това писмо Екзюпери обсъжда с приятел смъртта на свой друг близък приятел. Той е загинал в самолет по време на въздушно нападение от италиански изтребител през 1942-а по време на Втората световна война. Това писмо има и историческо значение и за всеки фен на автора то е много сериозно.”
Слуцкий твърди, че не е невъзможно скъпо да се купят подобни неща и казва, че автографите имат много силна стойност за онези, които ги получават:
„Не е скъпо да се създаде мини-музей вкъщи с нашите експонати. Ако искате да си купите оригинални творби на Пикасо или Дали, ще бъде много по-скъпо, стотици пъти по-скъпо. А всъщност тези неща впечатляват много повече. Доста често клиентите ни споделят, че при връчване на подаръка, получателите се разплакват. Включително възрастни въже, тъй като тези неща имат връзка с детството, израстването и родителите им.”
Силно е присъствието на величия от света на спорта в колекцията. Има автограф на Майк Тайсън, подписани тениски от Пеле, Меси и Роналдо. Представена е и рокля на Мадона. Колекционерът Вашик Мартиросян планира да отвори музей на автографите:
„Хората коват историята. Спомням си, че когато бях дете и учихме история ни преподаваха, че нещо е станало някъде. Но всъщност всяко действие, всеки ход е предприет поради специфичните участници. Всичко в този свят се променя заради личностите. Така че това ще бъде един музей на личностите, който, освен всичко, ще разкрива и историята на човечеството.”
Една от най-големите частни колекции на мраморни скулптури от епохата на Древна Гърция и Древен Рим беше изложена в Рим. 90 творби от "Колекцията Торлония" бяха представени на публиката в наскоро обновената Вила Кафарели. Тя е част от музейните пространства на Капитолийския музей в непосредствена близост до Римския форум, който е бил туптящото сърце на Вечния град. Кураторът на изложбата Салваторе Сетис:
„Когато ги видях за първи път емоцията беше голяма, защото познавах повечето от творбите от книгите, но не ги бях виждал на живо и бях изключително впечатлен. С другите творби, заедно с изложените сега, може да направим още 7, 8, дори 15 експозиции. Сега избрахме тези тук, защото те сами по себе си показват защо Торлония е колекцията на всички колекции.”
"Колекцията Торлония" е считана за една от най-крупните частни сбирки в света в областта на класическото изкуство. Тя включва мраморни бюстове, барелефи, саркофази и статуи. Дело е на римския аристократ от XIX век принц Алесандро Торлония и е била попълвана от археологически находки, направени при разкопки в различните имения на кралската особа. Изложбата ще продължи до 29 юни.
Мюзикълът "Jagged Little Pill'', базиращ се на едноименния албум на певицата Аланис Морисет от 1995-а, се сдоби с 15 номинации за театралните награди "Тони". Сред темите в рок мюзикъла са сексуалното посегателство, зависимостта от наркотици и овластяването на жените.Театрите на Бродуей обаче остават затворени до лятото на 2021-а заради пандемията, а театралният сезон тази година също беше драстично съкратен. Освен "Jagged Little Pill'', за най-добър мюзикъл са номинирани и "Мулен руж: Мюзикълът" и „Тина: Мюзикълът за Тина Търнър”.
С номинации са и няколко холивудски актьори, сред които Джейк Джиленхол и Том Хидълстън. Церемонията за наградите "Тони" ще се излъчва дигитално, но все още не е насрочена дата. Обикновено тя се състоеше през юни. „Какво, да не си помислихте, че няма да има награди „Тони”? Разбира се, че ще има. Само, че ще бъдат малко по-различни. Историята ни е показала, че в центъра на всяко велико общество е театърът. Театърът е бил и винаги ще оцелее”, заяви носителят на „Тони” Джеймс Монро Игларт.Соул легендата Стиви Уондър напусна звукозаписната си компания "Мотаун" след продължило близо 60 години сътрудничество и издаде две нови песни за първи път от четири години. Уондър издава новите си парчета в рамките на договор, сключен с лейбъла "Рипъблик рекърдс", който е част от "Юнивърсъл мюзик груп". 70-годишният изпълнител създава и собствен лейбъл "So What The Fuss Music". И двете нови песни, издадени от Стиви Уондър, са плод на съвместна работа. Парчето "Where Is Our Love Song" е записано в сътрудничество с Гари Кларк младши, а "Can't Put It in The Hands of Fate" - с рапърите Рапсоди, Кордей, Чика и Бъста Раймс. Той също така разкри, че планира да ги включи в нов самостоятелен албум „Through the Eyes of Wonder“. Всички средства от продажбата на "Where Is Our Love Song" ще бъдат предоставени на организацията с нестопанска цел "Да нахраним Америка".
А хип-хоп звездата Пocт Мaлoун cтaнa нocитeл нa нaй-мнoгo oтличия нa музикaлнитe нaгрaди нa cпиcaниe Billbоаrd за тaзи гoдинa. Мaлoун имаше 16 нoминaции и пoбeди в 9 кaтeгoрии, cрeд кoитo и нaй-вaжнaтa - тoп изпълнитeл нa гoдинaтa. Тoй бeшe oтличeн cъщo в кaтeгoриитe зa нaй-дoбър рaп aлбум, зa нaй-дoбър изпълнитeл oт мъжки пoл и зa нaй-дoбър рaп изпълнитeл. Младата поп сензация Били Aйлиш получи три призa - зa нaй-дoбър нoв изпълнитeл, зa нaй дoбрa изпълнитeлкa и зa тoп aлбум в клacaциятa "Билбoрд 200". Най-добър продаван изпълнител стана Лизо. Лил Наш Екс отнесе четири награди за хита си „Old Town Road“. Хари Стайлс беше отличен за постижения в класациите. Наградата на феновете отиде при корейците BTS, а призовете за най-активна и успешна дейност спечелиха Пинк и сър Елтън Джон. Артистите получиха статуетките си с шест месеца закъснение и на церемония без публика. Сред вълнуващите моменти бeшe изпълнeниeтo нa Джoн Лeджънд нa пeceнтa "Nеvеr Brеаk". Тoй пocвeти пaрчeтo нa cъпругaтa cи Криcи Тейгън, кoятo нacкoрo нaпрaви cпoнтaнeн aбoрт.