Съюзът на артистите връчва наградите „Икар 2020“ на церемония без публика

Националните награди за сценични изкуства „Икар” на Съюза на артистите в България все пак ще бъдат връчени утре (31 октомври), след дълго отлагане заради епидемията от новия коронавирус. По традиция отличията се присъждат от 1974 година в Световния ден на театъра – 27 март. Тази година, за първи път в своята история, наградите ще бъдат връчени в навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември.
В категорията „Дебют“ номинацията е само една, но е колективна – тя е за Анна-Валерия Гостанян, Анелия Мангърова, Владинелла Кацарска, Елена Иванова / Дайяна Димитрова, Катерина Стоянова и Никол Султанова за изпълнението им в „Косвени щети“ по книгата „Войната не е с лице на жена“ от Светлана Алексиевич, реж. Максима Боева, Театър „Азарян“.
В категорията „Водеща мъжка роля“ са номинирани Бойко Кръстанов за ролята му в „Празникът“, Йордан Ръсин в „За едно явление от електричеството“ и Севар Иванов в „Портретът на Дориан Грей“.
За наградата за водеща женска роля конкуренцията е между Елена Атанасова за ролите ѝ в „Хаос“, Елена Димитрова в спектакъла „Как е“ и Ивана Папазова в „Слава“.
Освен номинацията за водеща женска роля, спектакълът „Слава“ на Пловдивския театър има още номинации в категориите за поддържаща мъжка и поддържаща женска роля – съответно за Димитър Банчев и Елена Кабасакалова, за режисурата на Стайко Мурджев, както и за сценографията на Петя Боюкова.
Кои от номинираните ще получат престижното отличие в тези и в останалите категории, ще стане ясно на церемонията утре вечер – тя ще се състои в Народния театър „Иван Вазов“, но без публика в залата, заради мерките за безопасност, а ще бъде излъчена на запис по Националната телевизия от 23.15 часа.
Отсега са известни само носителите на специалните награди. Актрисата Снежина Петрова е отличена за значимостта и постиженията в проекта „Медея“.
„Икар“ за чест и достойнство се присъжда на режисьора Никола Петков.
Наградата за изключителен принос към българския театър получава актьорът Марин Янев, а за принос към музиката – Кирил Маричков.
За първи път тази година зрителите могат да гласуват на сайта на Съюза на артистите в България и така да бъде определен спектакълът на публиката. Гласуването продължава до 23.59 часа на 30 октомври.
Прочети цялата публикация




Ричард Гиър обясни защо е получил забрана за наградите „Оскар“
Кино академия за таланти раздава първите си официални кинонагради
Карлос Насар е носител на "Спортен Икар" за втора поредна година
Обновената Зала № 2 на Националния исторически музей беше открита с бляскава церемония (СНИМКИ)
Шер, Уитни Хюстън и Пол Саймън ще получат награди „Грами“ за цялостно творчество
Тръмп и осемте войни, които той е "приключил"
Володимир Зеленски във Варшава: Ако Украйна бъде победена, Москва ще се заеме незабавно с Полша
Българската демокрация – чрез силата на олигархията към охлокрацията
Харисън Форд с най-високото отличие на актьорската гилдия
Мълчаливата карта - коз на Анкара за Кипър
Можем ли да пазаруваме с българско евро в Гърция?
Младо момиче загина при тежка катастрофа с камион във Варненско
Мартин Димитров: Бюджетът беше отговорност на сегашното правителство в оставка
Войн Войнов: Трудното за Левски тепърва предстои
Фотогалерия: Светът 2025, част I
Космическият апарат Parker Solar Probe картографира невидимата част на Слънцето по време на най-голямата му активност
Антония Петрова-Батинкова роди третото си дете
Пътуване по празниците: Специална организация на движението и засилен контрол
„Магазин за хората“ планира първи собствен обект до 2028 г.
Рубио: САЩ ще си сътрудничат с Китай