Загубата на ЦСКА в Швейцария бе очаквана, но защо Моралес да не получи шанс?

ЦСКА загуби очаквано визитата си на Йънг Бойс късно снощи. Който твърдо е вярвал в обратното е прекалено голям оптимист за моментните възможности на ''армейския'' тим и не е хвърлял око на швейцарския футбол през последните години.
Швейцарците се нуждаеха на всяка цена от тази победа, тъй като ясно осъзнават, че след Рома те са най-сериозният отбор в групата и възможността да излязат от нея е повече от реална.
Всъщност, в българския отбор трябва да са щастливи, че се срещнаха с Йънг Бойс сега, а не например миналата година, защото тогава шансовете им за успех щяха да са още по-малки. ''Младите момчета'' са силен отбор, с добър треньор и далновидна клубна политика на всички нива. Имат три поредни шампионски титли на своята страна и пробив в групите на Шампионска лига наскоро, като след прекъсването заради пандемията от коронавирус ''жълто-черните'' допуснаха повече неприятни изненади в представянето си. За пример можем да дадем, че датският Митдиланд, който преди това се справи с Лудогорец, отстрани по пътя си към групите на Шампионска и Йънг Бойс след убедително 3:0. Това през миналата година доста трудно щеше да се случи.
Персонално за снощната загуба на ЦСКА с 0:3 можем да маркираме няколко неща.
Централните защитници на ЦСКА са далеч от стабилното представяне. Докато Валентин Антов се представя на приливи и отливи и за играта му е важно с кой си партнира на терена, то Юрген Матей затвърди негативните впечатления за себе си. Престоят му в ЦСКА до момента е белязан от индивидуални грешки (някои от тях скандални), в почти всеки мач, в който участва, а това коства на ЦСКА и загуба на точки. На този етап трансферът му може да се разглежда като провал, но той не е на сметката нито на Стамен Белчев, нито на Даниел Моралес, а на тази на главния мениджър Стойчо Стоилов. Ако той го е привлякъл, разбира се, защото начинът, по който функционират ''червените'' не е много ясен за спортната общественост.
Освен това, в ЦСКА липсва и още един класически дефанзивен полузащитник като Амос Юга. Колкото и добре да се справя Жеферсон там в последно време, несериозно е да разполагаш само с него като опция. А когато се контузи... Резултатът е налице.
Може би единственото, за което може да бъде винен Даниел Моралес, по отношение на снощната загуба, е това, че ЦСКА през целия мач имаше твърде непредпазлив подход, който не почива на кой знае какви футболни аргументи, за което трябва да се вземе предвид това, че този отбор на ''червените'', в голяма си част, е нов.
След края на мача в социалните мрежи веднага ''заваляха'' изказвания, че ''треньорът не става'', ''не може без треньор'', ''трябва сериозен треньор''. Фундаментална грешка е да се съди за качествата на един треньор от един мач, независимо какъв е изходът му. Ако съвременните компании уволняваха за един слаб работен ден, не знам къде щеше да му излезе краят. Още повече, че след равенството 0:0 с Рома Даниел Моралес беше превъзнасян. Което, както споменахме, също е грешка.
Загубата от Йънг Бойс снощи олицетворява няколкогодишната недалновидна политика на настоящото ''армейско'' ръководство. Нов отбор, класирал се с голяма доза късмет индивидуални проблясъци в групите на Лига Европа, а също и благодарение на ДНК-то си на евробоец. Но нов отбор, без яснота за треньорския пост и никаква стратегия за бъдещето. Или има такава, но от ЦСКА упорито я пазят в тайна от фенове и медии.
Ръководителите в този клуб не само, че не могат да направят добър избор за поста старши треньор, или защо пък не и мениджър в английски стил, но и не защитават изборите си публично. Следва уволнение след уволнение и текучество на футболисти. Но тази тема е твърде дълга, болна за ''червените'' фенове и характерна за футбола ни като цяло. С много малки изключения.
Актуалният въпрос сега е ще получи ли шанс Даниел Моралес. А защо да не получи, след като вече доста по-спорни имена като Крушчич и Белчев се поупражняваха?
Даниел Моралес изпълнява някои от препоръчителните критерии за треньор на ЦСКА. В България е от вече 18 години, познава много добре българския футбол и е бивш играч на клуба. На всичкото отгоре вече няколко години работи в ЦСКА - като треньор на юношески формации и на два пъти като помощник на Стамен Белчев в първия тим на 31-кратните шампиони на България. Бразилецът, който като като футболист се състезаваше като дефанзивен халф, през миналия футболен сезон спечели титлата с момчетата до 19 години на ЦСКА. А това, макар и не на ниво мъжки футбол, си е успех.
Моралес е и изключително трудолюбив. А от малко по-стари негови интервюта може да се стигне до извода, че е честен и скромен човек. Разбира се, последното няма да му върши работа на тренировъчния терен. Дори напротив, именно скромността, която може да прелива в мекушавост спрямо малката ''армия'', която ръководи, би могла да му попречи да се реализира като успешен в треньорската професия. Независимо дали ще води ЦСКА или някой друг отбор.
Другият въпрос е каква е алтернативата му и има ли смисъл от нея сега. Любослав Пенев... този филм вече сме го гледали цели три пъти и краят не беше щастлив. Забравилите могат да си припомнят предпоследния епизод от последния филм - полуфиналът за Купата на България с Ботев (Пловдив) през 2019 г.
Беноа Кое? Първо ФАКТИ писа за този вариант, а на другия ден и други медии ''получиха'' тази информация. Но така или иначе той вече е малко вероятна опция. А дори и да се случи, Беноа Кое ще е поредното ново начало за ЦСКА, трето в рамките само на няколко месеца. И със сигурност ще му е необходим сериозен кредит на доверие, обвързан с време. Точно в това е разковничето на евентуалния бъдещ успех - доверие и подкрепа за треньора. Най-лесно е властимащите на ''Българска армия'' да погледнат как го правят в Йънг Бойс, ако не вярват на журналистически и фенски съвети.
Който и да е треньор на който и да е отбор, дори и да не е точният човек, има нужда от време, за да предаде и наложи идеите си. Какво ще направят от ЦСКА този път предстои да видим. Но ако продължат да въртят едни и същи имена, или да водят крайно неподходящи такива, които след това бързо да освобождават, в един момент на феновете ще им писне и управлението на Гриша Ганчев няма да се запомни с почти нищо добро.
Прочети цялата публикация



Д-р Петър Кичашки: Дългата война на иранския режим срещу цивилизацията
Ново фиаско: Италия пропуска трето поредно световно първенство! ВИДЕО
Теодор Иванов от ЦСКА заминава за Джакарта вместо "синия" Кристиан Димитров
Звезда на ЦСКА 1948 излиза срещу Лионел Меси
Христо Янев получил обаждане от най-високото ниво в ЦСКА, за да му кажат, че...
Анчелоти е сигурен в удължаването на договора си с Бразилия и каза защо не иска Неймар
Общочовешкият приоритет на принципите на суверенитета и суверенното равенство и сегашната война в Близкия изток?
Руската икономика в началото на 2026 година
Треньорът на Лудогорец: Не само Левски е в битката за титлата, ако спечелим всички мачове, имаме шанс
Левски трепери заради Светослав Вуцов
Влак дерайлира след удар в скали между гарите Дъбово и Радунци
Тръмп нарече Брус Спрингстийн "изсъхнала слива" и "бълващ омраза загубеняк"
Влак дерайлира в Старозагорско, линията е затворена
Григор Димитров излиза днес срещу непреодолим за момента опонент в Ним
Григор Димитров излиза днес срещу непреодолим за момента опонент в Ним
Цените на храните тръгнаха нагоре преди Великден, някои удрят рекорди
Евродепутати в Китай разкритикуваха "Шейн", "Тему" и "АлиЕкспрес"
Луната срещу войната: как $25 млрд. изстрелват човечеството към звездите, а $900 млрд. го държат на място
Ремонтират Графичната база в Бургас