БНР | 22.11.2020 16:46:20 | 300

Мигел Оливейра триумфира у дома

След като стартира от първа позиция, португалската звезда Мигел Оливейра (Red Bull KTM Tech 3) спечели домашното си състезание в клас MotoGP. На пистата в Портимао Оливейра водеше от старта до финала и финишира първи, на 3,193 сек. пред Джак Милър (Pramac Racing). Трети в последното състезание за сезон 2020 бе Франко Морбидели  (Petronas Yamaha SRT).

За всички пилоти от висшия клас, пистата в Алгарве бе нова, непозната. Състезанието бе доста спокойно, без излишни екшъни и напрегнати моменти.

Това бе втора победа за Оливейра през този сезон, след първия успех в кариерата му в Гран при на Щирия в Австрия. Сега обаче той направи изключителен хеттрик. На домашното си трасе, което очевидна познава, той тръгна от първа позиция, направи най-бърза обиколка – 1:39,855 и финишира първи.

Джак Милър направи опити да догони португалеца, но така и не можа да го доближи, за да опита атака. Все пак той за четвърти път се качва на стълбичката и за втори пореден след Валенсия. За Франко Морбидели  това бе пети подиум за сезона, от които три са победи.

В последното си състезание за КТМ, Пол Еспартаро (Red Bull KTM Factory Racing) финишира на 4-а позиция.  Той бе преследван от японеца Такаки Накагами (LCR Honda IDEMITSU), който стана 5-и. на финала ги разделиха 6 десети. На 6-о място се класира Андреа Довициозо (Ducati Team). За него това бе последно състезание в кралската класа,  тъй като за италианския ветеран следващата година ще е нулева. Той остана без договор.

Голямата сензация на състезанието бе Щефан Брадъл (Repsol Honda). Германецът финишира 7-и,  като известно време в началото се движеше една позиция напред.

За тестовия пилот на Honda това е най-доброто класиране през този сезон. Осми стана Алеиш Еспаргаро (Aprilia Racing Team Gresini), който също направи едно от най-добрите си карания тази година. Той раздели двамата пилоти на HRC. Девети стана Алекс Маркес в последното си състезание за Repsol Honda. От догодина той ще бъде пилот в сателитния тим на Honda. Топ 10 оформи Йохан Зарко (Esponsorama Racing).

Световният шампион Жоан Мир (Suzuki Ecstar) спря 10 обиколки преди финала с повреда и не можа да завърши състезанието. Тъй като съотборникът му Алекс Ринс стана 15-и, отборът взе една точка. така в класирането при конструкторите Yamaha зае втората позиция, като ги изпревари само с 3 т.

Лоренцо Савадори (Aprilia Racing Team Gresini) и Новакът на годината Брад Биндер с КТМ паднаха паднаха и не завършиха състезанието.