Двама великотърновци намериха алтернатива на ограничителните мерки
Двама великотърновци намериха алтернатива на ограничителните мерки на държавата, с които клуб по народни танци и школа по шах бях затворени за втори път през тази година. Хореографът Николай Корчев и международната гросмайсторка по шахмат Цвета Галунова станаха продавачи на плодове и зеленчуци на кооперативния пазар.
„Винаги има начин да се справим, въпросът е да гледаме напред“, казват Николай и Цвета с тяхното обединение за надежда.
„От 12 месеца в тази година ние сме работили само пет. Ситуацията наистина тази година е пагубна за нас, но въпросът е наистина да намерим начин да се справим със ситуацията, не да наведем глава и нос, а да намерим начина да се справим. Това нещо, което ние създадохме заедно с Цвета Галунова, го направихме точно за един ден – от едно обаждане по телефона, до всички държавни институции, от които трябваше да имаме разрешения, през доставчици. Има желание, това ще ни спаси“, посочи Николай Корчев.
Цвета допълва:
„Това е нашият начин за оцеляване и нашата форма за един мирен протест срещу това, че нашите сектори нямат държавно подпомагане. Държавата ни поставя в една патова ситуация, в която изглеждаше, че нямахме полезен ход как да спасим своите организации и как да продължим дейността си. Ако сравним с това – когато царят ни е заплашен, ние избягахме от шаха и намерихме една друга алтернатива“.
Пред масата с плодове, зеленчуци, ядки и подправки в началото на великотърновския пазар международната гросмайсторка е сложила шахматна дъска, купите и десетките медали, които има от национални и международни турнири, пременила се е престилка, сплела е русите си коси на плитка и продава.
„Дали ще е в залата за народни танци, или ще са обиколки около масата със зарзават, за да се обслужват клиентите, все е движение и отговорна работа“, казва хореографът.
Николай и Цвета превърнаха в атракцията на великотърновския кооперативен пазар и си намериха приятели сред останалите търговци. Съседка по маса им е Ива Дълбокова, която продава на пазара от близо 20 години:
„Много са ентусиазирани и са невероятни. Внасят съвсем свежа нотка на пазара. Не се притеснявам от конкуренцията им. Да са все така амбициозни и да не се оставят да бъдат матирани от живота“.
Оказа се, че шахматистката и хореографът не са с премиерен спектакъл в земеделието и търговията на зарзават. Цвета Галунова помага в селската градина на семейството в Караисен, а Николай Корчев от години помага на баба си в Долна Оряховица с отглеждането и продажбата на плодове и зеленчуци. Част от продукцията им на великотърновския пазар е и от семейните градини, и от фермери от Еленския балкан.
„Тук тази сергия не е случайна, защото, когато заминавах за София да уча, аз точно на тази маса съм се учил да продавам и така си бях събрал пари лятото на 7-и срещу 8-и клас, за да замина за София. Усещането обаче е връщане в началото. Никога не трябва да забравяме откъде сме тръгнали в крайна сметка, защото можем да се върнем там, откъдето сме тръгнали. Усмивките на хората, макар и през маските, очите им светят като светофари. Това е зареждащо“, казва Николай Корчев.
„Интересно е и ние го възприемаме като предизвикателство. Правим го с усмивка и наистина това е нещо, от което ние ще научим много. Плюс това това е нещо, което е временно и ние разчитаме, че сега благодарение на всичките тези усмихнати хора, които минават оттук, радват ни се и ни подкрепят, ние ще успеем да съхраним своите организации и за след времето на пандемията“, коментира Цвета Галунова.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.