Fakti.bg | 07.12.2020 18:30:00 | 258

Ваксините срещу COVID в България: кой къде и как ще ги поставя?


Единственото сигурно засега е, че в България има хладилници за съхранение на ваксините. Но кой къде и как ще ги поставя? Твърде много неща изобщо не са ясни. А е предвидено ваксинацията да започне след броени седмици.

Националният план за ваксиниране срещу COVID-19 в България, представен преди броени дни, прилича на предизборна програма - в него липсват срокове, но си има отговорници. В сряда планът предстои да бъде одобрен и на редовното заседание на правителството. А днес председателят на Националния ваксинационен щаб проф. Красимир Гигов събира директорите на регионалните здравни инспекции, отговарящи за шестте района, на които е разделена България, за да обсъдят логистиката на процеса.

Кой, къде, кога

Важно е местата за ваксинация да бъдат подготвени и публично оповестени още през декември, за да стартира максимално бързо процесът от януари. Такава е организацията в Германия, защото, както обясни федералният здравен министър Йенс Шпан, “предпочитам да имаме готови центрове за ваксинация няколко дни по-рано, отколкото одобрена ваксина, която не се използва веднага“. В българския план е отбелязано само: “Имунизациите ще се прилагат от лекари в лечебни заведения за извънболнична и болнична медицинска помощ, РЗИ, от лекари в специализирани структури на МВР и МО и от нарочно създадени за целта екипи, включително и мобилни екипи”. Испанският премиер Педро Санчес още през ноември обяви, че ваксинацията започва през януари в 13 000 пункта. Ясно е обаче, че преди да започне процесът където и да е в ЕС, Европейската агенция по лекарствата и Европейската комисия трябва да се произнесат за ваксините.

Конкретните места за ваксинация в България все още не са изяснени - във всички болници ли ще става, включително и в частните, мобилните екипи как ще се формират, ще се изплащат ли допълнителни средства от НЗОК или Министерството на здравеопазването, ще се изисква ли PCR-тест от желаещите да се ваксинират и кой ще го плаща?

Единственото сигурно засега е, че има хладилници за съхранение на ваксините. Показа ги този уикенд премиерът Бойко Борисов - във видео от поредната инспекция. Те са за очакваните в края на декември първи доставки на 125 000 ваксини, разработени от Pfizer и BioNTech. Ще стигнат за около 60 000 човека, тъй като за една ваксинация се поставят по две дози. Съгласно плана, те са предназначени за медиците от първа линия.

Медицинският персонал в България наброява 243 600 души, така че тези първи доставки ще са крайно недостатъчни за предвидените от т.нар. Фаза 1. Но, както допусна проф. Гигов по БНР, едва ли всички ще пожелаят да се ваксинират. Към момента е известно, че ваксини ще се отпускат срещу списъци и определен дневен лимит.

Не е ясно и кои лекари ще поставят ваксини - една част от тях са на първа линия в борбата срещу заразата, други са болни, трети едва ли ще се ангажират. В България лекарите са близо 30 000, от тях около 4500 са общопрактикуващите. Съгласно Националния план, джипитата ще дават препоръка на пациентите си дали да се ваксинират, а на по-късен етап, когато ще бъдат осигурени ваксини и за възрастните, хронично болните, уязвимите групи от населението, които са в последните две фази от плана, ще ги и поставят при определени условия. Това означава, че върху общопрактикуващите лекари ще падне най-голямата тежест, защото при последните две фази става дума за над 1,8 милиона души. Разбира се, не всички ще поискат да бъдат ваксинирани, но дори и част от тях да решат да си поставят доброволно безплатните ваксини, работата ще е сериозно затруднена. Освен това ваксини ще се отпускат срещу заявка, тъй като ако не бъдат поставени, те няма как да бъдат съхранявани - необходими са специални температури.

И още условия: нужно е да има “изразено желание за имунизиране срещу COVID-19 от страна на лицето или на законния представител (настойник/попечител) на лицето”. Освен това лекарят ще трябва да запознае желаещия да се ваксинира “с показанията на лекарствения продукт, начина му на приложение, противопоказанията му, както и с евентуалните странични ефекти и нежелани реакции”.

Изисква се и информирано съгласие за имунизиране срещу COVID-19 - с подпис в амбулаторния лист, който общопрактикуващият лекар издава за проведения преглед и поставяне на ваксината или чрез подписване на бланка за информирано съгласие по чл. 87 и 88 от Закона за здравето. Ваксинацията срещу COVID-19 ще се вписва в имунизационния паспорт, което означава, че имунизационният статус ще може да се доказва при необходимост и в чужбина.

Ваксинацията - "Истанбулска конвенция-2"?

Медии и социални мрежи от месеци възвират от подвеждаща информация, фалшиви новини и конспиративни теории за ваксините срещу коронавируса. Политолози дори вече предупреждават, че има опасност ваксинацията да се превърне в “Истанбулска конвенция-2”. А властта едва сега ще започне комуникационна кампания и тепърва ще изготвя “послания на разбираем език за широки кръгове от населението” (според Националния план).

Колко успешно комуникаторите ще преведат на българското общество ползата от ваксините - ще разберем вероятно преди изборите напролет. За по-широк кръг граждани ваксини са предвидени след първите три фази, през които ще се ваксинират медици, педагози, социални работници, служители във ВиК, енергото, ферми за норки.

Едва тогава на дневен ред ще бъдат всички други български граждани, изявили желание да им бъде поставена ваксината. Достъпът до ромските гета е особено важен предвид големия брой заразени там, но опасността от конфликти не е за подценяване. Преди избори някои политически сили биха могли да използват ваксините за разпалването на такива конфликти. Всички помним скандала със спрените от училище ромски деца в Сливен заради вселия паника слух, че ще ги отнемат от родителите им.

Казано накратко: ваксинацията ще е поредният тест за третото правителство на Борисов в борбата срещу пандемията. И личният пример тук ще е заразителен.

Прочети цялата публикация