Цветанов иска разместване на областни полицейски шефове за месец около вота

Промени в Изборния кодекс, които няма как да се случат, ако вотът е на 28 март, поиска Цветан Цветанов, председател на ПП "Републиканци за България", по време на среща при президента Румен Радев във връзка с предстоящия парламентарен вот.
Това, което наблюдавахме и чувахме в медиите от изпълнителната власт, че са готови за 28 март, ние всички станахме свидетели на тази готовност от страна на държавата при посрещането на втората вълна на пандемията. Летните месеци и началото на есента на миналата година чувахме гръмки обещания, че всичко е наред, а видяхме, че по смъртност страната ни стана на първо място, каза Цветанов. Той поиска от президента да се съобрази с това и да определи „по-разумна дата”.
Според Цветанов трябва да има ротация на всички областни шефове на полицията в месеца около вота, което ще прекъсне зависимости, способни да повлияят на честността на изборите.
„Това, което ние предлагаме, за да има допълнително спокойствие в гражданите, че когато някой опорочава изборния процес той ще бъде санкциониран, е да има ротация на всички областни директори на полицията, защото това ще даде възможност да се прекъснат зависимостите и определени други интереси, които хора по место биха могли да упражнят”, изтъкна той. И наблегна, че това трябва да важи особено за районите с ромско население.
Нова тема повдигате, вероятно от своя опит, това е в правомощията на изпълнителната власт, но са необходими дискусии, отбеляза Радев. Цветанов беше министър на вътрешните работи в първото правителство на Бойко Борисов.
Цветанов изрази и притеснения за начина, по който ще се броят резултати и настоя да се направи платформа, на която да се излъчва онлайн броенето на бюлетините и оформянето на протоколите от гласуването. От "Републиканци за България" настояват още българите в чужбина да гласуват по пощата.
Прочети цялата публикация



Русия се намесва в предизборната кампания във Франция, алармират френски политици
САЩ: Трябва ли Демократическата партия да тръгне наляво?
Иран следва стратегия на пресметната ескалация с цел да разшири конфликта, без да предизвика пълномащабна война
Ерозия на силата на заплахите на Доналд Тръмп! Нито силното желание да сключи сделка, нито военната сила може да му осигури това, което иска
Почистването на речните корита в страната: Необходима ли е промяна в нормативната уредба?
Украинската армия: Севернокорейско ракетно подразделение се разполага в Западна Русия
Щатски полицаи масово следят жени с "умни" камери Flock
Украйна се насочва към алтернативни маршрути за износ на зърно
Винисиус настоява за €30 млн. годишно, след като Реал му предложи 22 млн. за нов договор
Намек към Тръмп! Дания спешно стартира схема за удължена военна служба
След безпрецедентно заседание, продължило шест часа и половина, съдът в Бургас реши: Домашен арест за трима от аферата ВиК
Официално: Милан се раздели с алжирски халф
Асен Митков: Не сме се съхранявали и играхме сериозно, реваншът с Кайрат ще е по-труден
Сенатът на Конгреса на САЩ прие с голямо мнозинство нов пакет санкции срещу Русия
Пуснаха под домашен арест бившия шеф на ВиК-Бургас и още двама служители на дружеството
Подготвя ли Риана нов албум
Гонка с полицията в София: Заловиха Венци „Белия Негър“ с 460 000 евро
Апелативен съд в САЩ спря строителството на балната зала на Тръмп