БНР | 25.02.2021 07:36:56 | 151

„Преди избора“ - амбициите на патриотичните формации


Патриотичните партии драстично промениха първоначалната си конфигурация. Съвсем доскоро изглеждаше, че НФСБ и ВМРО ще се явят заедно на изборите. Оказа се обаче, че партията на Каракачанов тръгва самостоятелно, а тази на Валери Симеонов откри ново партньорство – „Воля“ на Веселин Марешки. Кой има най-големи шансове да влезе в следващия парламент и може ли да поднесе изненади „Атака“? 

Малката коалиция, както още беше известно патриотичното обединение, окончателно се разпадна в началото на февруари, когато ВМРО обяви решението за самостоятелното си явяване. То дойде след категоричното желание на местните структури ВМРО да се явят самостоятелно на парламентарния вот, особено след представянето на формацията на европейските избори през 2019 г. и добрите резултати от местните избори, където удвоиха общинските си съветници и утроиха кметовете си на общини и на кметства.

Листите на ВМРО в Плевен и София ще води лидерът на партията Красимир Каракачанов, все още обаче не е ясно кой от многомандатните райони в столицата ще оглави. Самостоятелното явяване на ВМРО на предстоящите избори и раздялата с НФСБ Каракачанов определи като „естествен ход на нещата“.

75% от представителите в страната бяха за самостоятелно участие на тези избори“, уточни Красимир Каракачанов, който не определя раздялата с НФСБ като „развод“.  

ВМРО се явява с очаквания да измести ДПС и с надеждата повече българи да припознаят патриотичната кауза. Обещават да работят за увеличаване на доходите и ще гарантират защитата на националните интереси на страната. Политиците трябва да преглътнат егото си и да работят в полза на държавните приоритети, посочва заместникът на Каракачанов Искрен Веселинов, който ще води листата в Русе. Той изрази амбицията да превърнат ВМРО в „сериозна гражданска платформа“, чрез която да се чуват гласовете на неправителствени организации и лидери на общественото мнение.

Окончателно разпадналата се патриотична коалиция доведе до ново обединение в същия спектър – коалиция „Воля“ и НФСБ, станала известна още като „Ах, морето“. Формацията се заяви с претенцията за трета политическа сила, но беше голямата изненада на тези избори заради сериозните политически различия и лични нападки между лидерите на двете партии. В крайна сметка интересите на страната са над всичко, уверяват сега Веселин Марешки и Валери Симеонов. „Личното няма нищо общо пред националното.“

Валери Симеонов обеща равнопоставена конкурентна среда и намаляване на административните тежести. Водачът на бургаската листа обяви, че НФСБ и „Воля“ имат и друг приоритет - да не допускат ДПС отново във властта и да ограничат възможността партията за пореден път да бъде балансьор в Народното събрание. Според Симеонов новата коалиция е принципна, защото в ситуация на криза „държавата има нужда от обединение“. 

Полагаме неимоверни усилия да прекъснем дългата серия на ДПС да бъдат постоянният балансьор в Народното събрание и непрекъснато да се намесват във властта“, коментира той. „Затова искаме да продължим започнатото дело, затова се обединяваме.“

Аутсайдерът в патриотичната линия – „Атака“, ще се яви сама на вота. Партията на Волен Сидеров влиза с очаквания за цитирам „брутални фалшификации“. Той настоява да бъдат сменени съставите на ЦИК и „Информационно обслужване“, защото според Сидеров работят непрозрачно.

Отиваме да участваме в един купен мач.“

Социологическите проучвания показват, че ВМРО има най-големи шансове да влезе в парламента. Новата патриотична коалиция НФСБ – „Воля“ също може да мине 4-процентната бариера, но при тях предизборната кампания ще има решаваща роля. 


Прочети цялата публикация