БНР Стара Загора | 08.03.2021 10:04:17 | 152

Жената е двигател на промените в политиката


Жената в политиката не е ново явление. От началото на човешката история тя винаги е имала важна роля във вземането на обществени решения.

През 1792 година  Мери Уолстънкрафт публикува "Защита правата на жените", където представя фундаменталните идеи на модерния феминизъм. Там остро е разкритикувана практиката на лишаване на жените от възможността за образование, от право на труд, от политически права, както и домашното насилие. Осъжда се финансовата зависимост на жените от мъжете в брака, която се окачествява като "узаконена проституция". Идеите й предхождат разпространението на феминизма, настояващ за равни права.

В края на XIX и началото на XX  век основните искания на българските женски дружества са за изравняване на учебните програми на девическите и мъжките средни училища. По страниците на първото модерно национално женско списание "Женский свят" се дискутират правата на жените и тяхната роля във формирането на отговорни майки, съпруги и гражданки. 

В световен план днес около 23% от депутатите са жени. Жените са около и над 40 % от народните представители в скандинавските държави. Да си жена в политиката днес съвсем не е обикновена форма на суета или екстравагантен избор. По-скоро означава, че се е събрала много работа за вършене, както ни подсеща една от крилатите фрази на "желязната лейди" Маргарет Тачър. Нейни са и думите: "Всяка жена, която разбира проблемите във воденето на едно домакинство е близко до разбирането как се управлява държава."

И тъй като мотото на Осми март през настоящата 2021 година е: "Избери да предизвикваш", във времето на политически страсти и започнала предизборна кампания, ви предлагаме да чуете едно "предизвикано" интервю. В него Пепи Димитрова-председател на Комисията по професионална етика на Българското дружество за връзки с обществеността коментира ролята на жената в политиката и очакванията на обществото към нея. 

Прочети цялата публикация