ЕК с мерки срещу „АстраЗенека“ заради неизпълнението на договора за ваксини

Генералният директор на дирекция „Здраве“ в Европейската комисия Сандра Галина заяви, че Комисията ще предприеме действия срещу компанията „АстраЗенека“ заради неизпълнението на задължението ѝ по договора за доставки на ваксини срещу Covid-19.
Пред комисията по бюджетен контрол на Европейския парламент тя подчерта:
„Очаквахме доставки в размери на стотици милиони, а не сме получили дори четвърт от тях. Обсъждаме това със страните-членки и, разбира се, ще предприемем съответните мерки. Ще използваме всички инструменти, които имаме на разположение, за да получим дозите си. Това е важен елемент от отношенията ни с „АстраЗенека“.
Галина добави, че ЕС разполага и с инструмент за наблюдение на износа на ваксини, когото определи като „много полезен“. Тя добави, че има проблеми и с фалшиви ваксини, по който работи ОЛАФ.
По-рано председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен открито заплаши компанията „АстраЗенека“ със забрана на износ на ваксината ѝ извън Европейския съюз заради намалението на съгласуваните доставки на препарата в страните членки.
Британското правителство от своя страна не изключва ответни действия, ако лидерите на Европейския съюз решат тази седмица да блокират износа на произведени в Европа ваксини срещу коронавируса за Обединеното кралство.
Прочети цялата публикация



"Черните лебеди", които накацаха правителството на Гюров
С две знакови речи на Макрон за 2 дни Франция се върна в центъра на голямата геополитика
Защо Иран е целта?
Украинската армия поставя все по-големи предизвикателства пред Москва на фронта
Кремъл демонстрира мускули! Русия спешно затяга регулациите в интернет
Кои икономики ще пострадат най-много от войната срещу Техеран?
Министерството на финансите на САЩ удължи лиценза на сръбската петролна компания НИС
Заради войната в Иран: ЕС се опасява от нова бежанска вълна, този път няма "да приветства" мигрантите
Германия спешно изпрати ракетна система „Пейтриът“ в Турция заради иранските ракети
Авиокомпания отмени стотици полети заради скока на цената на петрола
Интер не успя да бие Фиорентина, преднината на върха е шест точки
Интер отново сбърка - Фиорентина спря "нерадзурите"
Президентът на БФЛА: Цяла България се гордее с теб
Реал е господарят на Мадрид, Валверде със странен червен картон
Александър Овечкин стана вторият играч в историята, достигнал границата от 1000 гола
Лионел Меси вкара своя гол номер 901 при успех на Интер Маями
Аугсбург - Щутгарт 2:5 /репортаж/
Френската крайна десница не успява да спечели Марсилия и Тулон
Галибаф: Иран e определил следващите си цели
Доц. Людмил Георгиев: Криминалните случаи разделят обществото