БНР | 23.03.2021 13:06:29 | 378

Сряда, 24 март - програма "Христо Ботев" на БНР

Избрано от програмата

от 0.30 до 1.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Радиоенциклопедия
Берлинската стена – 4 тема

от 1.00 до 2.00 часа
Музиката, която обичам
Изпълнения на камерни ансамбли

от 2.00 до 3.00 часа
Избрано от Аларма

от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен

от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Разнообразна, темпераментна фолклорна музика от Унгария. Изпълнение – група „Гимеш“, „Магош Форгатош“, „Силваши Джипси бенд“, Агнеш Енеди и др.

от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика

от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт

от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
„Сърничката и крокодилите“, по индийска приказка

от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
Радиотеатър за деца
„Орла – гълтачът на жаби“ от Автор: Оле Лунд Киркегор

от 8.06 до 11.00 часа
Нашият ден
Безплатен предизборен диспут на тема: „Външна политика и парламент – функции и решения в контекста на миграционни и културни процеси в локален и глобален план“.
Предварителна заявка за участие са дали 15 представители на партии, коалиции и инициативни комитети, разделени в три групи по 5 участника. Диспутът се провежда на три части с времетраене, както следва: първа част от 8.05 до 08.50 часа, втора част от 9.10 до 9.55 часа и трета част от 10.05 до 10.50 часа.

от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Трезор
• Графа представя новата си песен „Химера“, отразяваща сблъсъка между действителността и виртуалната реалност в съвременния свят;
• Вдъхновена от месеца на жените, с новата си песен „Salty“ Рут Колева пoказва главната женска роля в болезнено откровена същност, ранимост, сила, гордост и хубост във всичките ѝ форми;
• Михаела Маринова с нова песен „Whispers“ - нежна балада, в която се пее за раздяла, но носи усещане за сантименталност и интимност;
• След успеха на излезлия в края на миналата година албум „McCartney III“, Paul McCartney подготвя „McCartney III Imagined“, в който различни артисти интерпретират песни от албума;
• Преглед на седмичните класации на Billboard Hot 100 и Official UK Singles Top 40.

от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
• Бъдещето на галериите: споделяне на опит и идеи в предстоящото издание на „Форум колекционери“ в рамките на програма „Въведение в съвременното изкуство“ на фондация „Отворени изкуства“. Разговор с Веселина Сариева, основател на пловдивската галерия „Сариев“ и фондация „Отворени изкуства“ и изкуствоведа Мария Василева, собственик на столичната галерия „Структура“.
• Нов формат на 13-ото издание на проекта „Арт позитив“ в Пловдив. Разговор с художника и куратор Емил Миразчиев, председател на сдружение „Изкуство днес“.
• 100 години Варненски театър: Актьорът Валентин Митев.
• Как съвременната руска пиеса стига до българските сцени? Включване на драматурга Майя Праматарова от Българския културен институт в Москва в навечерието на Международния ден на театъра 27-ми март.
• „За кръговрата на дървото“, изложба на дървопластика в Подземния минен музей в Перник. Разговор за творческата инициатива с художника Боян Александров и куратора на проекта Рамона Димова. Проектът се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

от 14.00 до 14.30 часа
Време и половина
Има ли нужда от спасяване живописта? – по повод смесването на съвременна българска живопис с други форми в изложбата в СБХ „7Х5Х3“.
Събеседници : Боряна Вълчанова, Сузане Карамфилова и Станислав Памукчиев

от 14.30 до 15.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Звукови хроники
Жените композиторки: Луизе Адолфа льо Бо, Германия.

от 15.10 до 16.30 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Премълчаната история
Премълчано не, но някак не особено известно, е как перлата на нашето Черноморие – Варна, става българска. Свикнали сме, че винаги е било така, но в същото време се кахърим, че други градове, които България е владяла за кратко, не са се оказали владени завинаги. Е, далеч не винаги Варна е била българска, а етнически българите сме мнозинството в нея едва през последните стотина години. Варна е била етнически пъстра като ветрило през цялата си дълга история. Славният цар Калоян на този ден – 24 март, я присъединява към българските владения през 1201 след тридневна обсада и употреба на тежка обсадна техника.
Днес обаче тя се с право се смята за един от най-хубавите ни градове – богат на музеи и с твърде интересно минало.
За Варна в исторически, културен и многоетнически аспект, за славните битки край стените ѝ е разговорът с историците Невян Митев и Траян Димитров, от музея „Владислав Варненчик“ и Музея за нова история на града. Ще научите за последния бой на младия полски крал в околностите на Варна. Спомен как Варна е била град Сталин за известно време. Писателят Ангел Ангелов обръща внимание на значими изследователи на Варна – като професор Людмила Стоянова, на значими творци на словото от града – като Атанас Липчев, Кольо Севов, Петър Алипиев и др. Задава се и въпроса бил ли е Публий Овидий Назон във Варна на път към заточението си в днешна Румъния преди векове, или не...

от 16.30 до 17.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Радиоенциклопедия
Зелена архитектура: Eнергията
Енергията е огромният проблем на днешния и още повече на утрешния ден. Зелената или устойчивата архитектура задължително е енергийно ефективна. Как се постига това в момента. Инвестира ли се в използването на възобновяеми енергийни източници. Своите виждания споделят арх. Здравко Генчев, инж. Александър Пенчев и арх. Николай Гълъбов.

от 17.00 до 18.00 часа
Музикален следобед – Музик мания
Със Зефира Вълова представяне на диска носещ закачливото заглавие „Вени, Види, Винчи“ посветен на творчеството на Леонардо да Винчи. Записите са осъществени с ансамбъл „Ил помо д`оро“ с диригент Зефира Вълова, а солист е контратенорът Франко Фаджоли.

от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Музикален атлас
Среща с интересен, малко познат фолклор и уърлд от Албания. Сред изпълнителите – Мая Аличкай, формация „Саз’Исо” (която представя музикалната полифония, характерна за южната част на страната), Олджай Баир, дуото Хаса и Мадзота – с италианско участие, финско-албанската група „Вокстра”, популярната певица Клеопатра Докле, младият Фредерик Ндочи с дует „Аида” (изявявали се на сцената на „Евровизия”) и др.

от 19.30 до 21.20 часа
Контемпо
Концертна версия – Съвременна симфонична музика с хор и с някои екзотични солиращи инструменти.
Концерт на Литовския камерен оркестър и вилнюския хор „Яунá музика“ под палката на Адрия Чепайте:
• Пеетер Вяхи (р. 1955): Концерт за бирбине (жалейка) и камерен оркестър;
• Гия Канчели (1935-2019): „Ангели на тъгата“
• Петерис Васкс (р. 1946): „Дай ни мир, Господи“ (Da pacem, Domine) из концерта на Варшавския филхармоничен хор и оркестър „Синфония Варсовия“ с диригент Мачей Творек:
• Хенрик Миколай Гурецки (1933-2010): Симфония № 2, оп. 31 „Коперникова“

от 21.20 до 21.30 часа
Радиоколекция
„Примката на призрака“ от Хенри Джеймс – 20 част
(Премиера)

от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
Наградите на 25-и Международен „София филм фест“ (втора част, продължение от 22 март) – предаване-колаж от нашите интервюта с носителите на почетен диплом от Международния, Балканския и Документалния конкурси – Кристиян Йоханес Кох (Швейцария), Иван Икич (Сърбия), Виктор Косаковски (Русия) и Хелена Тршещикова (Чехия) и с българските режисьори Камен Калев и Павел Веснаков, носители съответно на наградата за най-добър български филм и на специалната награда на Международното жури и наградата на журито на ФИПРЕССИ. И финална разходка из онлайн продължението на фестивала, което се удължава до 11 април.

от 23.00 до 24.00 часа
Музика до полунощ – Кантате, юбилате
Концерт на Женския камерен хор към Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство – Пловдив, създаден от доц. Крикор Четинян на 20 октомври 1975 година.
Припомняне на част от „звездното“ музикално наследство на състава със записи от различни години на светски и сакрални произведения от български и чужди автори.

Прочети цялата публикация