Проф. Анна Кръстева: Изборите обявяват край на неприятни тенденции от последните години
Двата залога на тези избори очертаха два полюса. Едни се бореха за 60 милиарда, други – мислещи стратегически – в за бъдещето на България.
Коментира пред Радио София проф. Анна Кръстева.
Резултатите от проведените избори показват края на много тенденции.
Край на безалтернативността на ГЕРБ – гражданите отдавна знаеха за този край, искаха го, демонстрираха го по площадите през последната година. От ГЕРБ се правеха, че не чуват в името на огромните европейски средства. Край на политическата арогантност - ГЕРБ от една страна (урокът тук май още не е научен) и ДПС, от друга. Арогантността да говориш за България, каквато българите не виждат. Страната, която в ЕС е най-бедна и корумпирана и която за 10 години управление не е помръднала.
Не само БСП претърпя огромна загуба, но това не е само партиен крах. Цялото ляво политическо пространство се опразни. Нинова изпразни БСП от съдържание, сега я изпразни и от електорат. Бяха пропуснати важни дискусии.
БСП се превърна в малка партия без никакъв профил.
Може да се нарече европейска тенденцията от агресивен национализъм към афективен патриотизъм. Брокерите на ВМРО използваха реторика на омраза. Но очевидна не това се харесва на българските граждани. В противовес Слави Трифонов предложи възрожденски и други песни, които сплотяваха българите като нация
Край на ДПС като балансьор. Също историческа промяна. Петото място отговаря реално на политическата тежест на тази партия. Вотът е електорален и без конкурент като политическа сила и без спорната фигура на Делян Пеевски.
Най-голямата промяна е в яркия глас за бъдещето. Понятия, мотивация, които присъстваха по плакатите на протестите.
„Сегашната ситуация описвам като постдемокрация. ГЕРБ осъществи низходящата тенденция на демократичното ни развитие. Има институции, избори, партии, медии – повечето хванати за гърлото и изпразнени от съдържание.“, каза още проф. Кръстева. - „Мощната клиентела, която създаде ГЕРБ е на две нива – администрацията и близките фирми, които печелят проекти с еврофинансиране. Всички те възпроизвеждат клиентелистки вот.“
По думите на експерта по политически науки, формации като „Демократична България“ се опитват да осъществят обратната тенденция и да върнат страната на едно по-високо демократично ниво – автентично европейско, по-зелено начало.
С проф. Кръстева разговаря Лили Големинова.