Пътят на Слави Трифонов - от шоуто до депутатско място
Безспорно една от изненадите на парламентарния вот беше успехът на партията на Слави Трифонов "Има такъв народ". При 98,93% въведени протоколи "Има такъв народ" печели 17,73% от гласовете.
Песента "Едно ферари с цвят червен" беляза поколението на 90-те - време на много надежди и вяра, но и времето на силовите групировки. Последното аналогово десетилетие. Времето, в което изгря звездата на Слави Трифонов в студентското предаване "Ку-ку".
Време, в което всичко беше възможно. Дори и предаване по модела на Орсън Уелс, само че вместо извънземни пришълци, атака на ядрена централа.
Следва оглушителен скандал, първи сблъсък с властта, заплаха от съдебен процес. След години режисьорът на предаването Нидал Алгафари ще обясни:
"Тогава бяхме в еуфорията на свободата".
За пръв път в български ефир се появи политическа сатира. Но политическото кръщене се оказаха протестите срещу управлението на Жан Виденов.
Остана предупреждението:
"Сегашната власт с пеене им я дадохме и с пеене ще им я вземем".
През 2021-ва то изглежда пророческо. Но, за да стигне дотук, Трифонов мина през лъкатушения. Неведнъж му се налагаше да отговаря на въпроси доколко близък е бил със знакови фигури от ъндърграунда. Както и за приятелството си с Бойко Борисов от времето, когато беше главен секретар в МВР до първите стъпки в политиката:
Появиха се признания за някакви 50% от ГЕРБ и терен за строителство в центъра на София.
"Всяка вечер срещу мен само скечове. Съжалявам, защото аз го харесвам, бяхме приятели", каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Слави Трифонов отговори:
"Сегашният министър-председател има лошият навик всички да го харесват".
Конфликтът доведе до първия плах опит за досег във властта. През 2009 г. Трифонов пробва, издигайки независим кандидат за депутат във Варна. Валерия Петрова се класира трета с 14 %. Две години по-късно Трифонов застана зад Меглена Кунева:
"Уважаеми зрители, представям ви нашият кандидат за президент - Меглена Кунева. Винаги сме стояли отстрани. За пръв път целият ми екип си позволява да излезем с директна подкрепа за вас, защото сте почтена", каза Слави Трифонов.
Подкрепата свърши с влизането на Кунева в парламента, вече като лидер на собствена партия - ДБГ. Но големият пробив е националният референдум, проведен заедно с президентските избори през 2016 г. Близо 3 милиона и половина българи участваха в него, но 12 000 гласа не стигнаха, за да стане вотът задължителен. И макар да повтаряше:"Не съм политик", Трифоновият гняв го превърна в такъв."Ние направихме всичко възможно, за да превърнем решението от референдума в действие и единственото, което остана, е създаването на политически проект и участието на парламентарни избори".
Но "Има такъв народ" - името, което бе одобрено от съда при втория опит. Учредяването се оказа и знак за стила на функциониране на партията - странейки от медии, без пряк дебат с конкуренти, с послания от амвона на собствената телевизия, с идеология - въпросите от референдума. И с цел, изложена отново в една от редките публични изяви на заместника на Трифонов - сценариста Тошко Йорданов.
Предизборната кампания на "Има такъв народ" премина с агитация единствено от екрана на телевизия 7/8.
Трифонов направи няколко силни политически хода. С музикален поздрав отказа коалиция с дубайския изгнаник Божков:
А на финала извади най-силния си коз - концерт пред празна зала.
"Забелязахме, че винаги тези песни предизвикват огромно вълнение и патриотични чувства и настроения във вашите души".
С тези думи Слави Трифонов обясни вестникарското заглавие в изборната нощ на 4 април - "Борисов печели, Трифонов триумфира".
Етноритмите ли доведоха до триумфа, отговаря лингвистът Емилия Славова:
"Чалгата е най-лесното обяснение, но това е най-грешната според мен пързалка, по която можем да се пуснем. Трябва да видим с какво той е стигнал до тези наши сънародници и защо другите партии не са. Неговото шоу е в ефир от 20 години. От 2000-та година той е на екран всяка вечер, много хора са свикнали с неговия начин на общуване, докато политиците ни явно са пропуснали този момент - това свързване с публиката".
Успехът на локалната звезда ни приобщава към глобалните тенденции, смята Славова:
"Това е и световна тенденция - ние живеем във времената на визуалната култура, на ентъртеймънта. Ние влизаме в този калъп".
Калъп по мярата на италианския комик Бепе Грило, обявен преди 7 години от "Шпигел" за най-опасния човек в Европа заради опита да извади Италия от Еврозоната, като украинския президент Володимир Зеленски, изстрелян на поста от комедиен сериал, където играеше тази роля. Сърбия има Бели Претачевич - който с пародиен образ на корумпиран политик със селска нишка, стигна до трето място в президентския вот. От шоубизнеса дойде и бившият американски президент, Доналд Тръмп, който преди организираше конкурси за красота и участваше в риалити формат, играейки себе си. Да, всички те предизвикват нееднозначни реакции.
Социологът Мира Радева посрещна с възторг изборният резултат на партия "Има такъв народ":
"Да се поздравим всички ние, защото това е нашият ден на гражданите, в който казваме - досега бяхме ние, сега сте вие".
А ексминистър Соломон Паси си пожела:
"Бих пожелал на България да има подобен министър-председател като вас".
Други като политическите анализатори Антоанета Христова и Георги Харизанов не крият антипатиите си:
"Смятам, че шоумените, а и хората около него не стават за политици", каза Христова.
"Ние имаме нужда от опитни политици, можещи, които дълги години са се занимавали с това, а няма тепърва да се учат как да не се загубят в парламента".
Четата на шоумена Трифонов не се вълнува от чуждото мнение.
Тошко Йорданов:
"Справедливостта идва, носена на копието на българския народ и на неговата воля на изборите".
Повече можете да чуете в звуковия файл.Прочети цялата публикация