Двете Амазонии на Жан-Мишел Жар
На 7 април във футуристичната Парижка филхармония трябваше да се открие фотографската изложба, посветена на Амазонската джунгла на майстора на фото и кинокамерата Себастиао Салгадо. Засега новата дата е 20 май. 6 години той живее и работи в Амазония, снима природата и хората там. Музикалното потапяне в образите му е дело на Жан-Мишел Жар – останалите концерти с музика от Гвиана и на Вия-Лобос са отменени заради пандемията.
Проектът на Жан-Мишел „Амазония“, смесващ електроника, богати оркестрации и природни и човешки звуци, се нарежда в компанията на началните му еко- и етно проекти от “Oxygene” до “Zoolook”, без да им отстъпва ни най-малко като концепция и реализация. Корицата му е снимка от изложбата - речният архипелаг Мариуа, Рио Негро, щата Амазония, 2019.
За пореден път образността в музиката на Жар е мечтателна, а не илюстративна. Органичността на вплитането на звуците от джунглата, традиционните барабани, детските гласове и симфо-електрото ни изправя пред филигранно изпипани миниатюри с величието на гигантски фрески от катедралата на живота.
За да бъде потапянето ни в онзи мечтан пейзаж по-пълно, албумът има две версии - за слушане на добри боксове и нарочна бинаурална (за слушалки). В едно свое скорошно гостуване в общественото френско радио ФИП той предложи подобен вариант на новогодишния си виртуален концерт в Нотр-Дам, но втората му „Амазония“ е безспорно по-богата като внушение.
„Не тръгнах като етномузиколог“ – представя подхода си Жан-Мишел, „за мен по-важно бе звуците да предизвикват асоциации, отколкото да съответстват вярно на конкретно племе. Интересното е гората да ти отприщва фантазията“ - със сигурност нещо спасително в сегашните времена.
Прочети цялата публикация