Fakti.bg | 24.04.2021 07:00:34 | 473

Байдън може да надиграе Путин


Държавният глава на САЩ Джо Байдън наистина иска да покаже на света колко твърдо може да действа в отношенията с руския президент Владимир Путин, но досега тези опити са били само „неуспешни и смущаващи“, твърди колумнистът на американското издание на The Hill Лиз Пийк, предаде агенция "Фокус".

Тя е уверена, че е възможно САЩ да „надиграят“ Русия, ако продължат да увеличават производството и износа на своите енергийни ресурси, но засега, вслушвайки се в „климатичните фанатици от неговата партия“, Байдън прави точно обратното. По време на втория си телефонен разговор с Путин американският президент „даде да се разбере, че САЩ ще предприемат строги мерки за защита на националните си интереси в отговор на руските действия като кибератаки и намеса в изборите“. „Внезапно и не особено не на място“ Байдън предложи на руския си колега да проведат двустранна среща. Путин все още не се е съгласил, а в същото време продължава да струпва войски към границата с Украйна и да „блокира морските пътища“ за Киев, отбелязва Пик.

„Това отхвърляне на недобре замисленото предложение на Байдън да се срещне с „убиеца“ Путин е унизително. Както и решението на Байдън да отзове двата американски военни кораба, които вече бяха на път към Черно море. Путин изръмжа, предупреждавайки САЩ да стоят настрана „за тяхно добро“, а Байдън трепна“, отбелязва авторът. Според Пик, ако лидерът Белия дом наистина иска да покаже твърдост пред Путин и да „накаже“ Кремъл, той трябва да направи всичко възможно, за да увеличи производството на американски петрол и да изпраща повече втечнен природен газ (ВПГ) за износ. Това ще помогне да се подкопае финансовата мощ на Русия и да се увеличи влиянието на САЩ. „Но нека предположа, Байдън е твърде слаб, за да се изправи срещу климатичните фанатици, които доминират в Демократическата партия“, продължава Пик. Анализаторът обръща внимание, че руската икономика все още е много зависима от износа на енергия и през последните години тя беше значително засегната от спада на цените на петрола и неочакваното увеличение на производството му в САЩ.

Според експерта миналата година на фона на пандемията, която значително ограничи глобалната икономическа активност и намали търсенето на петрол, руската икономика се сви с почти 4%. През април 2020 г. цените на петрола в един момент бяха на рекордно ниски нива през последните 20 години - 19,46 долара. На фона на пандемията и ситуацията на петролния пазар, индексът на производствена бизнес активност (PMI) в Русия също показа най-ниския си показател от 1997 г. насам, когато беше въведен там. Икономическият спад доведе до увеличаване на безработицата и спад на рейтинга на президента. „Просто казано, цените на петрола са важни за Русия и за Путин“, обобщава авторът. Байдън може да продължи да оказва натиск върху световните цени на петрола, като стимулира производството му в САЩ. Той може да ограничи влиянието и печалбите на Русия, като по-активно продава американския ВПГ в чужбина. Но вместо това, „Байдън и неговите колеги демократи са готови да намалят производството на изкопаеми горива в САЩ, поставяйки това важно геополитическо предимство на олтара на изменението на климата“.

С един от първите си укази, когато дойде на власт, Байдън спря издаването на нови договори за наем на федерални земи за разработване. Освен това президентът реши да забрани добива на енергийни ресурси с 30% от сушата и водните площи до 2030 г. Петролните компании са предвидили този обрат на събитията и са се запасили предварително с разрешителни, така че ефектът от тези мерки няма да бъде видим веднага. Независимо от това, производството на енергия в САЩ неизбежно ще пострада. Например при тези темпове, според прогнозите на Американския петролен институт, до 2030 г. офшорното производство на природен газ в Америка ще намалее с 68%, а петролът - с 44%. Освен това експертите смятат, че до 2030 г. обемът на внасяния в САЩ петрол ще се увеличи с 2 милиона барела на ден, което ще струва на страната около 500 милиарда долара годишно. „Подобни тенденции ще допринесат за покачването на цените на петрола и укрепването на Русия“, прогнозира анализаторът. Вместо да ограничава производството на енергия в своята страна, Байдън може и трябва да игнорира „климатичните фанатици в собствената си партия“ и да насърчава растежа на производството. „Това ще бъде от полза за американските потребители и ще насърчи икономическия растеж. Още по-добре, това ще помогне на Байдън. И може би тогава Путин ще го приеме сериозно“, заключава Пийк.

Прочети цялата публикация