ЕК отделя по 1 млн. EUR на всяка държава членка

Европейската комисия (ЕК) е готова да осигури по 1 млн. EUR на всяка държава-членка на Европейския Съюз за създаване на база данни за удостоверенията, издавани на ваксинираните и преболедувалите коронавирус. България е сред първите държави, които ще се включат в пробите на новата европейска система в началото на месец май. Предвижда се общата система да заработи от юни, а до 1 юли към нея да са включени всички държави от ЕС.
Електронните удостоверения за ваксинираните, преболедувалите и изследваните ще могат да работят в различни приложения под операционните системи за мобилните устройства Apple и Android. Удостоверенията ще се вписват в разработените досега национални приложения, свързани с пандемията, но ще може и да се добавят в т. нар. електронни портфейли в мобилните устройства.
ЕП настоява притежателите на удостоверение да не бъдат подлагани на изследвания и карантина, но срещу това са някои държави в Съвета на ЕС. Спорен е също въпросът за това кой да плаща изследванията, като евродепутатите настояват разходите да бъдат покривани от бюджета.
Прочети цялата публикация



Станислав Стоянов: Влизаме в еврозоната в най-лошия възможен момент
ЕС прави по-строги правилата за шофьорските книжки в опит да намали пътните инциденти
Среща в Будапеща може и да няма, но тревогата остава
Как Югоизточна Европа да реши демографския си проблем
Кристиян Шкварек: Като не искаме бюджет „Постна пица“, получаваме „Пица на заем“
Испания ще може да разселва мигранти в други страни от ЕС
Пресконференция, посветена на Световния ден на диабета
Кеворк Кеворкян: 10 ноември и костюмът на Горбачов
Хванаха Али Заки Хадж Джалил! Издирваният за взривяването на самолет с евреи през 1994 г. бе заловен на остров Маргарита
Който контролира "Лукойл", ще има много власт
Масирана украинска атака срещу Новоросийск порази кораб и нефтена база, има пострадали
Албания постигна измъчена победа над Андора и си гарантира историческо участие на баражите
Португалия допусна неочаквана загуба от Ирландия, Роналдо бе изгонен
Холивудската звезда Хейли Атуел даде старт на празничния сезон в Лондон (ВИДЕО)
Инвестиционен фонд от САЩ има интерес към международните активи на "Лукойл"
Сдружение организира благотворителна вечер в помощ на хора в нужда
Роналдо провали Португалия срещу Ейре, но нищо не е загубено
Англия продължава с победите и чистите мрежи, и сложи край на надеждите на Сърбия
Италия се измъчи, но победи Молдова
Франция разгроми Украйна и си осигури място на Мондиал 2026